TikTok ABD’de yasaklandı

 TikTok ABD’de yasaklandı

Çin merkezli video uygulaması olan TikTok, uzun süredir casusluk iddiaları sebebiyle birçok ülkede eleştirilerin odağı olmuştu. Bu iddiaları inceleyen Amerika Birleşik Devletleri uygulamanın yasaklanmasına karar verdi.

TikTok ABD’de Yasaklandı

Amerika Birleşik Devletleri, TikTok için 45 gün süre verdi. Bu süre 20 Eylül‘de doluyor. Süre dolduktan sonra ise TikTok ABD’de tamamen yasaklanacak. Geçtiğimiz günlerde yine kapatılması gündeme gelen TikTok’un Microsoft tarafından satın alınacağı iddiası gündeme gelmişti. Süre olarak 45 gün sürenin ise Microsoft’un TikTok’u satın alma işlemini gerçekleştirebilmesi için olduğu düşünülüyor.

45 gün sürenin yer aldığı kararnamede TikTok için şu açıklama yapıldı:

“Çin hükümeti tarafından kontrol edilen uygulamaların yaygınlaşması ABD ulusal güvenlik, dış politika ve ekonomisini tehdit etmeye devam ediyor. ABD, ulusal güvenliğini korumak için TikTok’a karşı agresif önlemler almalı.”

TikTok‘un kullanıcılarının verilerini Çin hükümetini verdiği ve casusluk yaptığı iddialar gündemden düşmemişti. Bu iddialar Amerika Birleşik Devletleri tarafından hassas bir şekilde incelendi ve nihayet konu hakkında bir kararname yayımlandı. Amerikalı bir gazeteci Twitter üzerinden, Amerika Başkanı Donald Trump onaylı kararnameye dair detayları paylaştı:

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir