TBMM kripto para raporu hazırladı!

TBMM kripto para raporu

TBMM kripto para raporu hazırladı!

ABONE OL 

Kripto paraların ülkemizdeki akıbeti merakla beklenirken ortaya çıkan bir haberle birlikte TBMM‘nin 68 sayfalık kripto para raporu hazırladığı öğrenildi.

TBMM Kripto Para Raporu Detaylarıyla Göründü

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, kripto paralarla ilgili düzenlemeleri içeren çalışmaların hazırlanması ve TBMM onayı sunulmasını istedi. TBMM’de bu konuda 68 sayfalık kapsamlı bir rapor hazırladı.

Haberde raporun detaylarından da bahsediliyor. Özellikle kripto paralar konusunda bazı ülkelerin olumlu yaklaşması bazı ülkelerin ise olumsuz yaklaşmasına da değinildiği görülüyor:

Örneğin Çin önceleri olumlu yaklaşmakta iken 2021 yılında kripto varlıklarla ilgili çoğu faaliyeti yasaklamıştır. ABD ise önceleri sorgulayıcı bir tutum takınırken, son yıllarda en olumlu bakan ülkelerden biri haline gelmiştir.

TBMM kripto para raporu hazırladı!

Kripto varlık konusu; fazlasıyla teknik bir konu olması, kamu kurumlarında bu alanda uzman sayılabilecek personel azlığı ve parlamentoların tecrübe sahibi olmadığı bir alan olması gibi nedenlerle, bu alandaki yasal düzenlemeler, çoğu ülke parlamentosu için bir öğrenme sürecini beraberinde getirmektedir. Parlamentoların, sağlıklı düzenlemeler yapabilmek için uzmanlardan bilgi edinme yoluna gittiği görülmektedir.

Şubat 2022’de Rusya Merkez Bankası kripto varlıkların yasaklanması yönünde görüş bildirirken, Rusya Maliye Bakanlığı kripto varlıkların önemli bir yatırım havuzu olduğunu, kripto madenciliğinin serbest bırakılmasını öngören yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirtmiştir. Tartışma Rusya Devlet Başkanlığı makamına intikal ettiğinde, kurumlar arasında uzlaşma sağlanması ve kripto teknolojisinden faydalanması gerektiği belirtilmiştir.

Raporda bu konuların yer alması düzenlemelerden önce ülkelerin bu konudaki yaklaşımlarına dikkat edildiği görülüyor. Resmi açıklamaların da yakında yapılması bekleniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir