Su altı görüntülerine özel iPhone mu geliyor?

 Su altı görüntülerine özel iPhone mu geliyor?

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından Apple şirketinin aldığı 63 patent yayınlandı ve içlerinden bir tanesi su altı görüntülerine özel iPhone cihazının ihtimalini güçlendirdi.

2017 yılında alınmış olan patente “Su altı görüntüleme için iPhone” adı verilmesi dikkat çekti. Aslında iPhone’ların suya dayanıklı olduğunu ve 2 metreye kadar direnç gösterdiğini biliyoruz ancak yeni patentte öne çıkan detayda yeni iPhone’un 60 fit, yani yaklaşık 18 metre derinlikte bile fotoğraf ve video çekimi yapabilecek olması heyecan uyandırıyor.

Su Altı Görüntülerine Özel iPhone

Denizlerin ve okyanusların derinlerinde suyu bulanıklaştıran ve fotoğraf çekimini zorlaştıran planktonlar, kimyasallar ve maddeler bulunuyor. Bu yüzden telefonumuz ne kadar suya dayanıklı olursa olsun suyun derinliklerinde fotoğraf çekimi yapılamıyordu.

Apple bu sorunu çözmek adına ışık sensörü, derinlik ve mesafeyi ölçen sensörler üzerinde çalışıyor ve yeni eklenecek renkli ortam ışığı sensörü ile su altında ve dışarıda ortam ışığı oranlarını ölçebilecek diye bir söylenti bulunuyor. Şirketin ayrıca su altında bulanıklık seviyesini ölçerek değerlendirebilecek ve buna uygun bir ışık verecek bir yapıda yeni bir akıllı telefon üzerinde yoğun bir çaba sarf ettiği biliniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir