Starlink Ukrayna’da aktif edildi

Starlink Ukrayna'da aktif edildi

Starlink Ukrayna’da aktif edildi

ABONE OL 

Rusya işgalinin ardından yaşanan internet problemlerine geçici süreliğine de olsa çözüm üretebilmek adına Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı‘nın çağrısına kulak veren Elon Musk‘ın talebiyle Starlink Ukrayna’da aktif edildi.

Starlink Ukrayna’da Aktif Edildi

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı olarak görev alan Mykhailo Fedorov, Twitter üzerinden Tesla ve SpaceX şirketlerinin CEO’su ve Starlink projesinin mimarı Elon Musk’a seslendi ve Starlink istasyonları ile uydu internet erişimi sağlamasını istedi.

@elonmusk, siz Mars’ı kolonileştirmeye çalışırken – Rusya Ukrayna’yı işgal etmeye çalışıyor! Roketleriniz uzaydan başarılı bir şekilde inerken – Rus roketleri Ukraynalı sivil halka saldırıyor! Ukrayna’ya Starlink istasyonları sağlamanızı ve aklı başında Rusları ayağa kaldırmanızı rica ediyoruz.”

Atılan bu tweeti cevapsız bırakmayan Musk, duyarlılığını göstererek “Starlink hizmeti artık Ukrayna’da aktif. Yolda daha fazla terminal var.” tweetini attı ve Starlink hizmetinin Ukrayna’da aktif olduğunu belirtti.

Google Ukrayna’da Trafik Verilerini Kapattı

Son günlerde gündemden düşmeyen Rusya-Ukrayna arasında devam eden olaylara teknoloji şirketleri ve büyük isimlerden tepki ve yaptırımlar devam ediyor.

Teknoloji devi Google da bu konuda attığı adımlardan birini paylaştı, Bu adım Rusya tarafından işgal edilen Ukrayna’da vatandaşları korumak amacıyla gerçekleştirildi. Bir açık kaynak istihbarat uzmanı, Google Haritalar’da Ukrayna sınırında olağandışı bir trafik sıkışıklığı tespit etmiş ve Rusya işgalinin belirtilerinin öne burada göründüğünü belirtmişti.

Google, Rusya’nın bu verilerden faydalanmasını engellemek amacıyla Ukrayna’daki canlı trafik verilerini devre dışı bıraktı.

Ukrayna Başkenti Kiev’e kadar dayanmış olan işgal kuvvetlerinin harita verilerinden yararlanmaması ve masum insanların gördüğü zararın en aza indirgenmesi amacıyla alınmış bu karar uygulamaya hemen alındı ve canlı trafik verileri durduruldu.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.