SPK kripto para için TBMM’ye yazı gönderdi

 SPK kripto para için TBMM’ye yazı gönderdi

İlk olarak Merkez Bankası tarafından yayınlanan yönetmelik ve kısa bir zaman sonra Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan bir yönetmelik ile kripto paralar ile ilgili resmi adımlar atılmaya başlanmıştı. Ülkemizde kripto para borsaları sebebiyle yaşanan mağduriyetler sonrasında TBMM harekete geçti. TBMM bu konuda gelen mağduriyet başvurularını SPK‘ya iletti. SPK’da TBMM‘ye bir yazı gönderdi.

SPK Kripto Para İçin Yetkim Yok Dedi!

Özellikle Thodex‘in binlerce yerli kripto para borsasını mağdur etmesiyle birlikte TBMM’ye mağduriyetleri ifade eden başvurular yağmaya başladı. Önder Yılmaz tarafından hazırlanan habere göre TBMM, gelen bu başvuruları Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’ya yönlendirdi.

Ancak SPK, bu konuda yetkilerinin olmadığını ifade eden bir yazıyı TBMM’ye gönderdi:

”Sermaye piyasası aracı tanımına dahil olmayan kripto varlıklar ve bu varlıkların el değiştirdiği platformlar kurulumuz yetki alanına girmemektedir. Bu kapsamda, herhangi bir resmi kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen kripto varlıklar kurulumuz görev alanını ilgilendiren mevzuatta yer verilmiş bir sermaye piyasası aracı olmadığından ve bu varlıkların el değiştirdiği şirketler kurulumuz yetki alanına girmediğinden, mevcut düzenlemelere göre bahsi geçen şirketler ve bunların müşterileri ile imzaladıkları sözleşmeler hususunda kurulumuzca bir inceleme yapılması imkanı bulunmamaktadır.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir