Sosyal medya yasası ilk cezasını kesti! İşte o uygulamalar

 Sosyal medya yasası ilk cezasını kesti! İşte o uygulamalar

Ülkemizde geçtiğimiz haftalarda onaylanan Sosyal Medya Yasası‘nın ilk cezası kesildi. Sosyal medya düzenlemesini hedefleyen yasa gereği sosyal medya uygulamaların ülkemizde bir temsilci ataması gerekiyordu. Instagram, YouTube, Twitter, TikTok, Periscope ve Facebook temsilci atamadığı için para cezası kesildi.

Sosyal Medya Yasası Ceza Kesmeye Başladı

Sosyal medya uygulamaları kabul edilen teklifin yasalaşması ile birlikte ülkemizde sosyal medya uygulamalarının bir temsilci atamaları gerekiyordu. Ancak Instagram, YouTube, Twitter, TikTok, Periscope ve Facebook ülkemizde bir temsilci atamadıkları için 10 milyon TL para cezası ile karşılaştı. 1 ay içerisinde temsilci atamamaları halinde 30 milyon TL daha ceza ödemeleri gerekecek.

Ceza ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan şu açıklamayı yaptı:

”Kamuoyunda sosyal medya yasası olarak adlandırılan 7253 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle Türkiye’de faaliyet gösteren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yabancı kaynaklı şirketlere uymaları gereken bazı kurallar bildirilmişti. Yasal sürenin sona ermesinin ardından temsilci bildiriminde bulunmayan başta Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube ve TikTok olmak üzere sosyal ağ sağlayıcılarına 10’ar milyon lira ceza kesildi.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir