Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi. Twitter kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya!

 Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi. Twitter kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya!

TMBB Genel Kurulu’nda dün yapılan görüşmeler sonucunda sosyal medya düzenlemesi konusunu kapsayan kanun teklifi kabul edildi.

Yeni düzenlemeyle beraber sosyal medya platformları için yükümlülükler belirlendi ve yer sağlayıcılarına yükümlülüklerini yerine getirmemeleri halinde caydırıcı cezalar verileceğine karar verildi.

Sosyal medya düzenlemesi kabul edildi

Düzenleme kapsamında şahısların internet ortamında sosyal etkileşim amacıyla yazı, ses, görüntü ve konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine ya da paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek ve tüzel kişiler “sosyal ağ sağlayıcı” olarak tanımlanacak.

İdari para cezaları yurt içindeki muhataplara direkt iletilirken yurt dışındaki muhataplara Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından doğrudan muhataba, internet sayfalarındaki iletişim aracı, alan adı ve IP adresi gibi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre e-posta veya diğer iletişim araçlarıyla bildirilecek.

Yükümlülükleri yerine getirmeyen yer sağlayıcıları hakkında ise 10 bin liradan 100 bin liraya kadar verilebilen idari para cezası, 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar arttırılabilecek.

Ayrıca sosyal ağ sağlayıcı ve yer sağlayıcılarından Türkiye’de birer temsilci bulundurmaları istendi ve birçok şirket kabul ederken Twitter’dan şaşırtan bir karar geldi.

Twitter kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya!

twitter

Habertürk muhabiri Muharrem Sarıkaya’nın Naci Bostancı’dan aldığı bilgilere göre yaptığı haberde öne çıkan bir detay var. Sarıkaya “(Sosyal medya platformları) Ağırlıklı olarak Türkiye’de temsilci bulundurmayı kabul ettiler. Bir tek Twitter olumlu cevap vermedi, orada bir sıkıntı görülüyor”  açıklamasını yaptı.

Twitter’ın temsilci bulundurmaması akıllara Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini akıllara getirdi ve Twitter’ın kapatılıp kapatılmayacağı şimdiden tartışılmaya başlandı. Detayları önümüzdeki dönemlerde göreceğiz.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir