Snapchat Ukrayna’da ısı haritası göstermeyecek

Snapchat Ukrayna'da ısı haritası göstermeyecek

Snapchat Ukrayna’da ısı haritası göstermeyecek

ABONE OL 

Google‘ın canlı trafik verilerini Ukrayna‘da göstermeyi kesmesinin üzerine Snapchat de bir değişiklik yaptı ve Ukrayna’da ısı haritasını göstermeme kararı aldı.

Snapchat Ukrayna’da Isı Haritası Göstermeyecek

Snapchat kullanıcılarının çok yakından bildiği Snap Map özelliği sayesinde kullanıcılar uygulamayı kullandıkları ve snap attıkları konuma ısısını bırakıyordu ve bu şekilde bir ısı haritası oluşturuluyordu. Isı haritası sayesinde kullanıcılar, takipleştiği kişilerin en son nerede olduğu görebiliyordu.

Rusya tarafından işgal edilen Ukrayna ile ilgili önlem almak isteyen Snapchat, Snap Map’i Ukrayna’da kapatarak Rus askerlerinin ısı haritasını takip ederek Ukrayna vatandaşlarının yoğun olduğu noktaları görmesini engelledi.

Snapchat Ukrayna’da ısı haritası göstermeyecek

Google Ukrayna’da Trafik Verilerini Kapattı

Son günlerde gündemden düşmeyen Rusya-Ukrayna arasında devam eden olaylara teknoloji şirketleri ve büyük isimlerden tepki ve yaptırımlar devam ediyor.

Teknoloji devi Google da bu konuda attığı adımlardan birini paylaştı, Bu adım Rusya tarafından işgal edilen Ukrayna’da vatandaşları korumak amacıyla gerçekleştirildi. Bir açık kaynak istihbarat uzmanı, Google Haritalar’da Ukrayna sınırında olağandışı bir trafik sıkışıklığı tespit etmiş ve Rusya işgalinin belirtilerinin öne burada göründüğünü belirtmişti.

Google, Rusya’nın bu verilerden faydalanmasını engellemek amacıyla Ukrayna’daki canlı trafik verilerini devre dışı bıraktı.

Google Ukrayna’da Trafik Verilerini Kapatmasının Ardından Haritalar

Ukrayna Başkenti Kiev’e kadar dayanmış olan işgal kuvvetlerinin harita verilerinden yararlanmaması ve masum insanların gördüğü zararın en aza indirgenmesi amacıyla alınmış bu karar uygulamaya hemen alındı ve canlı trafik verileri durduruldu.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir