Samsung çip sorununu kökten çözmek istiyor!

Samsung çip sorunu

Samsung çip sorununu kökten çözmek istiyor!

ABONE OL 

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, çip sorununu tamamen çözmek için kalıcı adımlar atmaya başlıyor. ABD’de 17 milyar dolar yatırım yaparak yeni bir çip fabrikası kuran Samsung, yeni fabrikalar için de başvuruda bulundu.

Samsung Çip Sorununa Kalıcı Çözüm Planı Hazırladı

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmasının yanı sıra birçok alanda liderliği bulunan Samsung, yeni yatırımlarını sürdürüyor. ABD’nin Teksas eyaletinde 17 milyar dolarlık bir yatırım ile çip fabrikası kuran Samsung, 11 yeni fabrika için de vergi indirimi başvurusunda bulundu.

Samsung‘un vergi indirim talebi kabul edilirse 11 yeni çip fabrikası için 192 milyar dolarlık bir yatırım yapacağı iddia ediliyor. Bu denli büyük bir yatırımla birlikte çip sorununun büyük ihtimalle çözülmesi bekleniyor. Ayrıca Samsung’un da çip alanında ciddi bir pazar payı elde etmesi anlamına geliyor.

Ancak vergi indirim talebi onaylansa bile bu fabrikaların aktif bir şekilde çalışması için minimum 20 yıllık bir süreye ihtiyaç olduğu ifade ediliyor. Samsung çip sorununa kalıcı çözüm üreterek yine önde gelen şirketlerden birisi olduğunu gösteriyor.

2021 yılını rekorla kapatanlara bir yenisi eklendi! Samsung rekor gelir açıkladı
Samsung çip sorununu kökten çözmek istiyor!

Samsung 3nm İşlemci Çipi Üretimini Başladı

Samsung, teknoloji konusunda dünyanın en büyük şirketlerinden biri olduğunu bir kez daha gösterdi. 1. nesil 3nm işlemci çipinin üretimin başlayan şirket, birçok işlemci üreticisini de geride bırakmayı başardı.

Samsung’un daha önce ürettiği 5nm çipler ile kıyaslandığında 3nm işlemci çipi, yüzde 23 performans artışı, yüzde 45 enerji tasarrufu ve yüzde 16 alan tasarrufu sağlayacağı ifade ediliyor. Ancak Samsung yalnızca 1. nesil 3nm çip ile yetinmeyecek ve 2. nesli de yakında duyuracak.

2. nesil 3nm çip yine 5nm ile kıyaslandığında yüzde 30 performans artışı, yüzde 50 enerji tasarrufu ve yüzde 35 alan tasarrufu sağlayacak. Bu da 2. nesil 3nm işlemci çipinin daha küçük ama boyundan büyük işleri başaracağını gösteriyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Sosyal medya hesaplarımıza BURADAN ulaşabilir ve hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir