Nesli tükenen hayvanlar yeniden aramıza katılabilir! İşte o çalışma

Nesli tükenen hayvanlar yeniden aramıza katılabilir

Nesli tükenen hayvanlar yeniden aramıza katılabilir! İşte o çalışma

ABONE OL 

Harvard Üniversitesi ve Colossal biyobilim şirketi ortak bir çalışmayla nesli tükenen hayvanların yeniden dünyamıza dahil olabileceğini açıkladı. Colossal kurucu ortağı Ben Lamm ve diğer kurucu ortağı Harvard Üniversitesi genetik profesörü George Church, 11 bin yıl önce Holosen döneminde soyu tükenen bir mamut cinsini geri getirebilmek için CRISPR genetik teknolojisini kullanabileceğini düşünüyor.

Nesli Tükenen Hayvanlar İçin Umut

Ben Lamm, CRISPR için “İnsanlık daha önce hiç bu teknolojinin gücünden ekosistemleri yeniden inşa etmek, dünyayı iyileştirmek ve soyu tükenen hayvanların yeniden popülasyonu yoluyla geleceğini korumak için kullanamadı.” açıklamasını yaparken ortağı George Church, “Şirketimiz DNA okuma-yazma teknolojilerinde kaydedilen üstel ilerlemeden yararlanıyor ve bunu ikonik ekolojik koruma ve karbon tutma konularına uyguluyor.” açıklamasını yaptı.

Yeniden dünyaya gelmesi planlanan fil-mamut melezi için mamut dişleri, kemikler ve diğer materyallerin bulunduğu, bulunan ve birleştirilen DNA’nın bir Asya filinin genomuna ekleneceği Colossal tarafından açıklandı. Firmanın yatırımcıları tarafından bu iş için şimdiden 15 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığı açıklandı.

Şirketin bu çalışmalarının ardından çevresinde destekçilerinin oldukça arttığı belirtilirken insan faaliyetleri nedeniyle soyu tükenmiş olan türleri geri getirmenin doğru olduğu, tükenmiş türlerin yeniden dünyaya gelişi ve ekosistemlerinin onarılabileceği düşünülüyor.

Birleşmiş Milletler 2019 raporunda yaşadığımız yüzyıl içerisinde 1 milyon civarı hayvan ve bitki türünün yok olma tehlikesinin olduğu, iklim değişikliği nedeniyle kutup ayıları, yeşil kaplumbağalar gibi türler için umudun yavaş yavaş azaldığı belirtilmişti. Yapılan bu çalışma hem dünyanın geleceği için hem de nesli tükenmiş hayvanlar için umut olacak nitelikte. Zira yünlü mamut türünün küresel ısınmanın önüne geçilmesinde yardımcı olacağı düşünülüyor. Nasıl mı? İşte cevabı:

Nesli tükenen hayvanlar yeniden aramıza katılabilir!

Mamutlar bildiğimiz üzere buz devri hayvanlarıdır ve buz devrinin ardından büyük buzulların erimesi, iklim değişikliği ve küresel ısınma nedeniyle türlerinin yok olduğu kanıtlanmış durumda. Mamutların yeniden dünyaya dönüşü ve kutuplarda, eski evlerinde yerlerini alması bitki örtüsünün büyümesini teşvik edebilecek ve Kuzey Kutbu iklimlerini iyileştirebilecek.

Yaklaşık 5 yıldır devam eden bu çalışmada artık somut adımlar atılması ve şirket tarafından resmi açıklamalar yapılması olumlu gelişmeler. Kullanılacak mamut fosilinin ise Sibirya’da bulunduğu belirtildi.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.