Milli Uzay Programı açıklandı!

 Milli Uzay Programı açıklandı!

Düzenlenen etkinlik ile Türkiye’nin Milli Uzay Programı açıklandı. 2023 yılında Ay’a çıkma hedefinin açıklandığı program büyük ilgi gördü.

Milli Uzay Programı Detayları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı‘nda açıklamalar yaptı. Türkiye’nin Milli Uzay Programı hakkında detayları paylaşan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyetin 100. yılında Ay’a çıkma hedefini açıkladı ve açıklamalarına şöyle devam etti:

”Önümüzdeki süreçte Türk mühendislerinin yerli yazılımlarıyla birlikte uydulardan elde ettiğimiz bilgilerin güvenliğini de tamamen sağlamış olacağız. En önemli hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında Ay’a ilk teması gerçekleştirmek. İnşallah Ay’a gidiyoruz.”

Milli Uzay Programı – Recep Tayyip Erdoğan

”2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert bir iniş gerçekleştireceğiz, 2028’de ise aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak, ilk fırlatmayı bu milli roketlerimizle yapacağız.”

Açıklamalarına ‘Bir Türk vatandaşı uzaya gidecek” cümlesiyle devam eden Erdoğan, astronot veya kozmonot kelimesinin karşılığı olarak bir Türkçe kelime arandığını ifade etti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir