Milli elektrikli tren raylarda! Testler başladı

 Milli elektrikli tren raylarda! Testler başladı

Ülkemizdeki yerli girişimlerin artış göstermesiyle birlikte TÜVASAŞ (Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketi) üretimi olan yerli elektrikli tren raylara indirildi. Raylara inen trenin testleri başladı.

Milli Elektrikli Tren Raylara İndirildi

Üretimi TÜVASAŞ (Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketi) tarafından gerçekleştirilen milli elektrikli tren, 180 km hıza ulaşabilecek ve 324 kişi taşıma kapasitesine sahip olacak.

Milli Elektrikli Tren

5 vagona sahip olacak olan milli tren testlerin başarıyla tamamlanmasını ardından TCDD tarafından kullanılmaya başlanacak. Testleri başlayan yerli trenin özellikleri:

  • Çevreci ve yenilikçi
  • Tamamen özgün ve yerli tasarım
  • Ergonomik yolcu koltukları
  • Üst düzey güvenlik ve konfor
  • Engelli yolcularımıza özel koltuklar

Milli Elektrikli Trenlerin Testleri Başlıyor

Milli elektrikli trenlerin testleri başlıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sakarya’da üretilen milli trenin testlerine 30 Ağustosta başlayacaklarını açıklamıştı. Bugün testlerin başladığı duyuruldu. Bunun anlamı ise test tarihinin sürpriz bir kararla erkene çekilmiş olması. Eğer testlerde herhangi bir aksilik çıkmaz ise bu yıl içinde elektrikli trenleri ülkemizde görmeye başlayacağız.

Bakan Karaismailoğlu TÜVASAŞ’ın tesislerinde incelemelerde bulundu. Açıklamalar yapan bakan Karaismailoğlu Tren testlerinin sonucunda bir sıkıntı çıkmaz ise “Akabinde de inşallah yıl bitmeden işletmeye alıp yolcu taşımaya başlayacağız” dedi.

Türkiye’nin Cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa erli ve milli trenlerin yapıldığını söyleyen Bakan ayrıca “Proje kapsamında ilk alt yapıyı kurduk. Alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama tesislerini 2019 yılında devreye aldığımız trenimizi en kısa zamanda raylara indirip, testlere başlayıp, yolcu taşıyacağız” ifadelerinde bulundu.

Milli elektrikli tren hakkında bilgi

 Milli elektrikli tren hakkında bilgi veren Bakan trenin saatte 225 kilometre hıza ulaştığını ve ulaşımın son derece konforlu geçeceğini ifade etti.

Bakan Karaismailoğlu “Yeni trenimizde yolcu güvenliği ve konforu önceliği var. Bir setin toplam koltuk sayısı 324’tür. Bunların ikisini engelli yolcularımız için ayırdık. Engelli yolcular için özel bölümler de olacak trende. Güvenliği sağlama, otomatik durdurma, tam otomatik iklimlendirme ve kamera sistemleri ile donattık trenimizi” dedi.

Pandemi süresi boyunca tren için çalışmaların devam ettiğini açıklayan Bakan Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak şantiyelerimiz ve bakanlıklarımızda Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda, çalışan arkadaşlarımızın sağlığını ön plana alarak çalışmalarımız sürdü. Demiryolu sektöründe tasarımdan uygulamasına, güvenliğinden konforuna kadar her bir parçası ve süreciyle milli tren yapmanın gururunu yaşıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir