Kripto para yasasının detayları açıklandı!

kripto para yasası

Kripto para yasasının detayları açıklandı!

ABONE OL 

Bir süredir konuşulan kripto para düzenlemeleriyle ilgili yeni bir açıklama yapıldı. Hazırlanan kanun teklifiyle ilgili konuşan AKP Grup Başkan Vekili detayları aktardı.

Kripto Para Yasası Neleri Kapsayacak?

Bir süredir TBMM’den geçmesi ve yasalaşması beklenen kripto para düzenlemesi ile ilgili yeni açıklama geldi. AKP Grup Başkan Vekili Abdullah Güler, kripto para yasasının detayları paylaştı. Güler, yaptığı açıklamada Türkiye’de ofisi bulunmayan borsaların vatandaşlarımıza hizmet vermesinin de önüne geçileceğini ifade etti.

Yine Güler tarafından yapılan açıklamada kripto para vergilendirilmesinin yasa tasarısında yer almadığı, yalnızca yüzde 1 SPK ve yüzde 1 TÜBİTAK için gelir durumunun söz konusu olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra izinsiz kripto varlık hizmeti sağlayıcılığının suç olarak sayılacağı ve cezasının da 3 yıldan 5 yıla kadar hapis olarak düzenlendiği açıklandı.

Kripto para yasası

Yurt dışında faaliyet gösterilen kripto varlık sağlayıcılarının denetimi tam olarak sağlanamayacağı için bu firmaların işlemleri de sonlandırılacaktır. Lisansı olan sağlayacıların faaliyetlerini sürdürebileceği, lisansı olmayanların 1 ay içerisinde lisans alması gerektiği de yasa tasarında yer buldu. Bu süre içerisinde lisans işlemlerini tamamlamayan sağlayıcıların 3 ay boyunca hizmet vermesi engelleneceği belirtildi.

Henüz yasalaşmayan ve yakın zamanda hayata geçmesi beklenen kripto para yasası ‘Kripto Varlık Yasası‘ olarak adlandırılacak.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir