Kariyer.net hack saldırısına uğradı

 Kariyer.net hack saldırısına uğradı

İş arayan kesim ile iş verenlerin buluştuğu bir platform olan ve 1999’dan beri insan kaynakları hizmeti veren Kariyer.net hack saldırısıyla yaklaşık 50 bin kullanıcının verilerini kapsayan bir siber saldırı yaşadı.

Şirket Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na saldırının 10 gün önce gerçekleştiğini açıkladı KVKK’dan duruma dair yapılan açıklama şöyle:

İhlal, Kariyer.Net’e tedarikçi olarak hizmet veren bir danışman tarafından 12 Ağustos 2020 tarihinde Kariyer.net’in bir çalışanına, adı geçen sitede üyeliği bulunan 50.000 kişiye ait olduğu iddia edilen bir dosyanın aynı gün internette bir siteye yüklendiği bilgisinin aktarılmasıyla tespit edildi.

Kariyer.net hack saldırısına uğradı

KVKK ihlalden etkilenen kullanıcı sayısını 40.955, kayıt sayısını ise 53.149 olarak açıkladı. Ancak bugün Kariyer.net bir yazı yayınlayarak “Çalınan hiçbir bilgi yok yalnızca saldırı düzenlendi.” açıklamasını yaptı.

“Kurulun yaptığı açıklamayı düzeltmek için görüşmelerimiz sürüyor. Verilerin bizden çalındığına dair algı yanlış. Araştırmalarımız sürüyor ancak bizim sistemimizden kaynaklı bir sorun görünmüyor. Tedbir olarak tüm şifreleri algoritmik sistemlerle değiştirdik. Hesaplarına ulaşan kullanıcılara da bilgilendirme yaptık. Yasal mercilerle görüşmelerimiz devam ediyor. Kariyer.net kullanıcılarının endişeleneceği bir durum yok. Ama kullanıcılara tavsiyemiz her yerde aynı kullanıcı adı ve şifre kullanmamaları yönünde. Biz kişisel verileri korumaya çok önem veriyoruz.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir