James Webb Uzay Teleskobu fırlatılıyor

James Webb Uzay Teleskobu fırlatılıyor

James Webb Uzay Teleskobu fırlatılıyor

ABONE OL 

NASA, Hubble Uzay Teleskobu‘nun yerini alması planlanan James Webb Uzay Teleskobu‘nun uzaya fırlatılacağı tarihi ve saati açıkladı.

2007 yılında fırlatılması planlanan ancak bütçe aşımı gibi faktörler yüzünden yıllarca ertelenen yeni teleskop nihayet fırlatılıyor. Webb olarak bilinen projenin teknik detaylarının ve testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından fırlatılma işlemi için uluslararası Arienspace şirketi ile anlaşıldı.

James Webb Uzay Teleskobu Fırlatılıyor

Sahip olduğu ileri optik donanımlar ile birlikte güneş sisteminden görüntülenebilir en uzak galaksilere kadar evren tarihinin tüm aşamalarının incelenebileceğinin açıklanmasının ardından en son 2019 yılında planlanan fırlatma işleminin nihayet gerçekleşeceği tarih açıklandı.

James Webb Uzay Teleskobu fırlatılıyor

James Webb, açıklanan bilgilere göre 24 Aralık 2021 tarihinde Türkiye saati ile 15.20‘de Güney Amerika’nın kuzey batı kıyısında Fransız Guyanası‘ndaki Avrupa Uzay Üssü‘nden ESA’nın kargo roketi Ariane 5 ile uzaya fırlatılacak.

Eylül ayında California Redondo Beach’te son konfigürasyonlarının yapıldığı ve Ariane 5 roketinin Fransız Guyanası’na ulaştığı bildirildi.

İddialara göre sahip olduğu teknoloji ile Webb, 13,7 milyar yıl önce evrenin oluşumuna sebep olan Big Bang’den 200 milyon yıl sonraki evrenin halini inceleyebilecek. Webb, Hubble teleskobunun aksine Dünya’dan 1,6 milyon km uzakta Güneş’in yörüngesinde dönecek. Bildiğimiz üzere Hubble, 1990 yılından bu yana dünyanın yörüngesinde gözlem yapıyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.