iOS 18 tanıtıldı! İşte Apple’ın yeni yapay zekası

iOS 18

iOS 18 tanıtıldı! İşte Apple’ın yeni yapay zekası

ABONE OL 

Apple, bugün düzenlenen WWDC24 etkinliğinde yeni iOS sürümünü duyurdu. iOS 18 güncellemesi başta yeni yapay zeka olmak üzere birçok yeniliği iPhone modellerine sunuyor.

iOS 18 Güncellemesi Detayları

Apple, bugün WWDC24 etkinliğini düzenledi. Her yılın haziran ayında düzenlenen WWDC etkinliklerinde iOS sürümlerini duyuran Apple, bu yıl da ezber bozmadan iOS 18 güncellemesini duyurdu. iOS 18 ile birlikte Apple Intellingence isimli üretken yapay zeka desteğiyle karşımıza çıktı. Apple Intellingence, M1 ve üzeri işlemcili MacBook modellerinde, iPhone 15 Pro ve üzeri modellerde kullanıma sunulacağı da da belirtildi.

RCS desteğini de duyuran Apple, iPhone modelleri arasında kullanılan iMessage uygulamasının Android desteğinin başladığını açıkladı. RCS desteği olarak karşımıza çıkan bu özelliğin Avrupa Birliği standartları sebebiyle kullanıma sunulduğunu da belirtmek gerekiyor.

Bunun yanı sıra iOS 18 güncellemesi ile sunulan özellikler ise şöyle sıralanıyor:

  • Birçok iPhone kullanıcı tarafından beklenen kilit ekranındaki flaş açma ve kamera açma kısayollarını değiştirme imkanı sunuldu.
  • Mesajlar uygulaması aracılığıyla gönderilecek mesajlara zamanlama özelliği sunuldu.

  • Uygulamalar gizlenebilecek, şifreli bir klasör içerisinde saklanabilecek.
  • Mail uygulamasına kategorilendirme özelliği sunuldu. Bu özellik sayesinde Mail uygulamasının arayüzü çok daha kullanışlı hale getirildi.
  • Karanlık mod aktif edildiğinde uygulamalar da karanlık logolarına dönüşecek.

  • Oyunseverler için Oyun Modu geliştirildi. Bu güncelleme ile kullanıma sunulacak olan Oyun Modu ile arka plandaki işlemler azaltılacak ve oyun performansının olumsuz etkilenmesinin önüne geçilecek.
  • AirPods kullanırken Siri algılamaları artıldı. Kafa ile yapılacak olan ‘Evet‘ ve ‘Hayır‘ hareketleri Siri tarafından algılanabilecek.
  • En çok kullanılan özellikler arasında yer alan Denetim Merkezi de iOS 18 güncellemesi ile yenilenerek karşımıza çıkıyor.
  • Fotoğraflar uygulamasının arayüzünde yeniliğe gidildi.
  • iPhone modellerini şarj ederken limit koyulabilecek. Örneğin telefonun yalnızca yüzde 80’e kadar dolmasını istiyorsanız yüzde 80 limiti koyabileceksiniz ve iPhone yüzde 80 şarja ulaştığında şarjı durduracak.

Güncellemenin ilk aşamada Beta olarak yayınlandığını ve tüm iPhone’lara gönderilmeyeceğini belirtmek gerekiyor. Kararlı iOS 18 güncellemesi eylül ayında duyurulacak olan iPhone 16 serisiyle karşımıza çıkacak.

Beta güncellemesinin yaklaşık 8 GB olduğu da paylaşılan ekran görüntülerinden görüldü.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir