IMEI kayıt ücreti yeniden zamlandı

 IMEI kayıt ücreti yeniden zamlandı

Yakın bir zamanda zam gelen ve açıklanan IMEI kayıt ücreti yeniden zamlandı ve yurtdışından akıllı telefon getirip kaydetmek biraz daha zorlaştı.

Geçmişte Türkiye’den akıllı telefon almak yerine yurtdışından getirtilen akıllı telefonları cüzi bir miktar ödeyerek kaydettirip kullanmak daha mantıklıydı ancak getirilen zamlar ve arttırılan ücretler sonucunda yurtdışından almakla Türkiye’deki satış noktalarından telefon almak neredeyse aynı fiyata geldi. Çok yüksek fiyatlı akıllı telefon getirmiyorsak yurtdışından getirmek mantıksız bir hal aldı. Peki yeni akıllı telefon IMEI kayıt ücreti fiyatı ne kadar?

En iyi video çeken telefon belli oldu! - ShiftDelete.Net

IMEI Kayıt Ücreti – Ocak 2021

Resmi Gazete’de yayınlanan bilgiye göre 1 Ocak 2021 itibariyle yeni kayıt ücreti 2.170 TL oldu. En son yapılan zamla birlikte 1.838 TL olan kayıt ücreti 2 bin lira sınırını açtı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan bu kararla birlikte yurt dışından getirdiğimiz telefonun maliyetini hesaplamak için telefonun yurtdışı fiyatını güncel kurla Türk Lirası’na çevirip üzerine 2.170 TL eklemek gerekiyor.

Örneğin ABD’de 799 dolar fiyatla satışa çıkan iPhone 12’yi yurt dışından getirirsek fiyat ‘(799*7,44) + 2170’ şeklinde hesaplanıyor ve akıllı telefon 8.113 TL’ye geliyor, cihazın Türkiye resmi satış fiyatı ise 10,999 TL’den başlıyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Baran Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir