İkinci el telefon ve tablet satışlarında yeni dönem

 İkinci el telefon ve tablet satışlarında yeni dönem

İkinci el telefon ve tablet satışlarında yeni dönem başladı ve ikinci el ürünlerin ‘yenilenmiş ürün‘ adı altında garantili olarak satılma dönemi nihayet yürürlüğe girdi.

İkinci el telefonlar artık garantili olacak!

Sanayi Bakanlığı, ikinci el elektronik ürünleri tekrardan kazanmak ve güvenilirlik sağlamak amacı ile Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik çıkaracağını açıklamıştı ve yönetmelik nihayet Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ikinci-el-telefonlar-artik-garantili-olacak1-1024x243.jpg
İkinci el telefonlar artık garantili olacak

Bu söylenen karar çıkar ise ikinci el ürünler “Yenilenmiş ürün” adı altında tekrar piyasaya sürülecek. Bakanlık tarafından izin alınmış ve kurulmuş olan yenileme merkezlerinde tüm standartlardan geçen telefonlar “yenilenmiş ürün” adında kullanıcıya kazandırılacak. Yenileme merkezlerine yetki belgesi verilecek ve yetki belgeleri 5 yıl geçerli olacak.

Bu karar doğrultusunda yenilenmiş ürünlerin garanti belgesi olacak. Bunun anlamı ise sıfır telefon alırken satış sonrası yaşadığımız sıkıntılar nasıl çözülüyorsa, yenilenmiş telefonlar’da satış sonrası hizmet alacak. Yenilenmiş ürün olabilmesi için bir cihazın kutusunda kesinlikle Türkçe kullanım kılavuzu olması gerekiyor demiştik ve bu bilgi de doğru çıktı, yenilenmiş ürünler Türkçe kullanım kılavuzu ile verilecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konuyla ilgili, “Yeni sistemle tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli bir şekilde hareket edebilecek, satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.” açıklamalarını yaptı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir