Huawei işlemci üretiminde değişikliğe gidiyor

Huawei işlemci üretiminde değişikliğe gidiyor

Huawei işlemci üretiminde değişikliğe gidiyor

ABONE OL 

Çin’li teknoloji devi Huawei işlemci üretiminde Çin ve ABD’nin ters düşmesi neticesinde bazı Amerikan bağlantılı şirketlerle iş ortaklığını sonlandırmak zorunda kalıyor. ABD’nin uyguladığı yaptırımlar ve yasakların Tayvanlı yonga seti üreticisi TSMC’yi de kapsayacağı yönünde haberler çıkıyor. Bu yüzden de ikinci bir plan üretmesi gereken şirket, işlemci üretimini yavaş yavaş alternatif firmalara kaydırıyor.

Huawei işlemci üretimini TSMC’den SMIC’e taşıyor

Bir çözüm üretmek zorunda olan Huawei, iç tasarım çip üretimini yavaş yavaş TSMC’den SMIC şirketine kaydırıyor. Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) Çin’in en büyük yarı iletken üretim fabrikası olarak biliniyor.

Huawei, ihtiyaçlarının çoğuna Çin’de ulaşıyor. Bu da ABD’nin uyguladığı yaptırımların aslında çok da önemli olmadığını, her konuda alternatifi olduğunu kanıtlar cinste. İç kaynaklardan sızdırılan bilgilere göre şirketin çip birimi HiSilicon, mühendislerine SMIC tarafından üretilmesi için çip tasarımı görevi verildi.

SMIC de teknoloji deviyle çalışmakta devamlılık ve istikrar göstermek adına Şangay şehrine aylık 35.000 adet entegre devre üretim kapasiteli bir fabrika kurmayı planlıyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.