Huawei Honor markasını satıyor mu?

Honor

Huawei Honor markasını satıyor mu?

ABONE OL 

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin ticaret savaşından en çok etkilenen markalar arasında yer alan Huawei alt markası olan Honor’u satabilir. ABD ambargosu sebebiyle akıllı telefonlarında Google işletim sistemi olan Android‘i barındıramayan Huawei ve Honor, her ne kadar satış başarısı gösterse de şirketin daha fazla kürek çekmesine sebep oluyor. Huawei bu sebepten dolayı Honor’u satabilir.

Huawei Honor’u Satıyor mu?

Huawei yaşadığı ambargo sebebiyle belki de geliştirmek istediği teknolojiyi geliştiremiyor. Bazı şeylerin yolunda gitmesini isteyen şirket daha fazla çaba göstererek yeni üretimlerini gerçekleştirebiliyor. Hem üretim anlamında hem de ambargo sebebiyle yaşanan özel hassasiyet sebebiyle rahat bir nefes almak isteyen Huawei büyük ihtimalle Honor markasını ambargo altında olmayan bir şirkete satacak.

Honor

Honor‘u almak isteyen en muhtemel adayın Digital China Group olduğu iddia ediliyor. Bir dönem Lenovo‘nun sahibi olan Digital China Group şu an Çin’in en büyük bilgisayar ekipman satıcısı olarak biliniyor. Aynı zamanda Honor’un da ana distribütörleri arasında bulunduğunu da belirtmek gerekiyor. Huawei’nin büyük iş ortaklarından biri olan Digital China Group, 2018 yılında 1.5 milyar dolar değerinde Huawei ürün satışı gerçekleştirmişti.

Rakiplere Satmak Yerine Distribütöre Satmak

Xiaomi ve TCL markalarının da Honor ile az da olsa ilgilendiği iddia edilirken Huawei, hali hazırda markası olan Honor‘u rakibine satmak yerine yıllardır iş ortaklığı yaptığı Digital China Group‘a satmak istediği iddia ediliyor. Gerçekleşmesi beklenen satışın bedelinin ise 2.24 milyar dolar ile 3.7 milyar dolar olması bekleniyor.

Honor’un Huawei çatısından ayrılması dünya genelinde daha büyük satışlara ulaşabilmesinin yolunu açabilir. Honor, Çin’deki akıllı telefon satışlarının yüzde 40 gibi büyük bir kısmını elinde bulunduruyor. 2020’nin ikinci çeyreğinde 14.6 milyon adet Honor satıldığı da açıklanan raporlarla kesinleşmişti.

Akıllı telefonlar hakkında yaptığı başarılı analizlerle bilinen ünlü analist Ming-Chi Kuo’da konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

”Honor, Huawei’den bağımsızsa, bileşen satın alımı artık ABD’nin Huawei yasağına tabi olmayacak. Bu, Honor’un akıllı telefon işine ve tedarikçilerine yardımcı olacaktır.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.