Haftalık Teknik Analiz #73 (Bitcoin ve Ethereum)

Teknik Analiz

Haftalık Teknik Analiz #73 (Bitcoin ve Ethereum)

ABONE OL 

Twitter üzerinden bir dönem Satoshi Kamasutra olarak paylaşımlarıyla dikkatleri çeken Semih Kale paylaşımlarına Teknoküpür‘de devam ediyor. Haftalık Teknik Analiz serimizde Bitcoin ve Ethereum grafiklerine hep birlikte göz atacağız.

Haftalık Teknik Analiz #73

  • Bitcoin Analizi
Bitcoin – 1W grafiği

Bitcoin‘de kötü haber dalgası bu hafta’da devam etti ve yeni bir dip yaptı. Üst üste gelen kötü haberler dünya liderlerinden global regülasyon çağrıları ve büyük satış dalgaları genel olarak Bitcoin dip zamanını çağrıştırıyor. Yakın zamanda dip yapmış veya yapacak olabilir.

Bitcoin haftalık grafikte 2017’den şu ana kadar gelen büyük bir kanalın dip bölgesine yaklaşmış durumda. 15 bin dolar civarı kanalın dibi ancak grafiktede görüldüğü gibi Covid haberleri ile kanalın altına yüzde 25’lik bir iğne atmıştı. Örneğin sert regülasyon ve borsa lisans iptalleri yaşanır ise yine böyle bir manzara olabilir. Bu kanal dibi önemli bir dip ve buradan tepki alacağını düşünüyorum. Aynı zamanda bu kanalın ardında olan daha geniş kanal ise 2013 yılından gelen bir kanal ve onunda dip kesişimine denk geliyor olması bu desteği sağlamlaştırıyor.

Ancak bu teknik analiz ve geçmişte yaşananların örnekleri. Dünyanın en spekülatif ve acıması olmayan marketinde olduğumuzu unutmadan çok risk almadan, kaybını kaldırabileceğimiz tutarda işlem yapmak gerekli.
Bu kanal kesişim destekleri 14 bin dolar bölgesine denk geliyor. Bu bölge önemli olacak, altına iğne atabilir ancak altında haftalık mum kapatması Bitcoin için iyi olmayacaktır.

  • Ethereum Analizi
Ethereum – 1W grafiği

Ethereum bu hafta marketin satış dalgası dışında FTX hacker’ının elindeki ETH’lerin bir kısmını satması ile daha fazla etkilendi ve kritik bölge olarak belirttiğimiz 1.100 dolar bölgesine kadar indi. Marketin kötü atmosferi ve hacker’da hala yüklü miktarda ETH bulunması satış baskısını arttırıyor. Markette atmosfer değişir ise bu kayıbı kapatacaktır.
Ancak grafikte gözüken kanal desteği bir önceki dip ile kesişiyor (900 dolar) ve eğer bu satış dalgası bitmez ise orası önemli bir destek ve buradan sert bir tepki alması çok muhtemel.
Ancak Bitcoin analizinde de uyardığımız gibi çok sert bir dalga ile karşılaşabilir ve çok altlara iğne atma ihtimali olabilir. Market buradan dönemez ise düşüş devam edecektir ve bu bölgede parçalı alım ve mum kapanışı gözlemi ile işleme giriş düşünülebilir. Yine bu atmosferde kaldıraçın iyi bir fikir olmadığını yenilemek isterim.

ÖNEMLİ NOT: BU SAYFADA YER ALAN GRAFİKLERİN HİÇBİRİ YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir