Google Türkiye’den çekilebilir!

 Google Türkiye’den çekilebilir!

Google Türkiye’den çekilebilir! Tüm detaylar aşağıda.

Android işletim sistemi içerisinde yüklü gelen uygulamalar ile Google’ın Avrupa’da büyük bir ceza almasına sebep olmuştu. Aynı sebepten dolayı Ülkemizdeki Rekabet Kurulu da Google’ı kontrol altına aldı. Sonuç ise Google’ın Android cihazlarla birlikte içerisinde ön yüklü gelen uygulamalarının haksız rekabete yol açtığını ve bu durumunun düzeltilmesi gerektiğine karar verildi (bu uygulamalara örnek olarak ise şunları verebiliriz;  Google Play, Gmail ve YouTube gibi ). Yükümlülüklerini yerine getirmeyen Google ise lisans konusunda Rekabet Kurulu ile deyim yerindeyse ters düştü.

Google’a günlük olarak milyonlarca lira ceza kesildi

Google’ın uyarıldığı kanun maddeleri ise şunlar;” 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesi ihlal edildi.”

Abdullah Çiftçi “Google’dan Türkiye için lisans durdurma uyarısı Google, Rekabet Kurulu’nun haksız rekabet cezası üzerine iş ortaklarına mektup yazarak durumun düzeltilmemesi durumunda Türkiye’deki android telefonlara lisans verilmeyeceğini bildirdi.

Rekabet Kurumu “Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti’nden oluşan ekonomik bütünlüğünün, kurul tarafından alınan 19 Eylül 2018 tarihli karar ile getirilen yükümlülükleri yerine getirmediğini saptadı. Bunun sonununda Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun’un 17. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendiyle birlikte, Kasım 2019 başlangıç alınarak yükümlülüklerin yerine getirilmesine kadar 2018 yılı Türkiye cirosunun on binde 5 oranında günlük süreli idari para cezası verildi.” Google Türkiye’den çekilebilir!

Google’ın yaptığı hesaplamalar neticesinde ise bu cezanın günlük olarak 1,5 milyon lira olduğu belirtiliyor.

Google lisanslarını sonlandırdı

Açıklanan kararın ardından Google, Türkiye’de ortak çalıştığı firmalara mektup gönderdi. Bu mektupta yer verilen bilgilere göre Google 12 Aralık tarihinden itibaren Türkiye’de satılan Android işletim sistemli cihazlardaki kendi uygulamalarına ait lisansları iptal ettiğini belirtti. 12 Aralık tarihinden sonraki kurulumlarda da Google lisansını vermeyeceğini ve uygulamalara yeni güncellemelerin gelmeyeceği belirtti. Öte yandan satılan yeni satılacak olan Android destekli cihazlarda Google Arama, Google Play, YouTube, Gmail diğer Google’ın alt uygulamalarının kullanılmayacağını belirtildi.

Alt uygulamaları ise burada var. Bunlara örnek verecek olursak Youtube, Gmail, Maps, Drive gibi
Alt uygulamaları ise burada var. Bunlara örnek verecek olursak Youtube, Gmail, Maps, Drive gibi

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

420 Bin Liralık Bilgisayar: Mac Pro

6.7 milyon dolar değerindeki kripto para çalındı

Microsoft’tan açıklama: Windows 7’yi bırakın

Oppo Reno3 özellikleri belli oldu

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir