Galatasaray rekor kırdı!

Galatasaray rekor kırdı!

Galatasaray rekor kırdı!

ABONE OL 

Galatasaray Spor Kulübü Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu‘nun çatısına Enerjisa Enerji tarafından kurulan güneş enerjisi santrali rekor kırarak Guinness Rekorlar Kitabı‘na girdi.

Galatasaray Rekor Kırdı!

Bugün yapılan basın toplantısında açıklanan bilgilere göre kurulan sistem, dünyanın en büyük stadyum üstü güneş enerjisi santrali olarak tarihe geçti. 2021 Aralık’ta kuruluma başlanan toplamda 10 binin üzerinde güneş paneliyle kurulan sistem, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Kurulan 40 bin metrekarelik alandaki tesisin 20 milyon liralık yatırım finansmanı Enerjisa Enerji tarafından sağlanırken Performansa Dayalı İş Modeli ile kurulan sistem sayesinde 25 yılın sonunda Galatasaray rekor kırarak 1 milyar TL’nin üzerinde katkı görecek.

Galatasaray rekor kırdı!

“Stadyumumuzun çatısına yüksek performans ile çalışacak ve en yüksek verimi elde edebileceğimiz Güneş Enerjisi Santrali’ni kurma çalışmaları 37. Başkanımız rahmetli Mustafa Cengiz yönetimi döneminde başlamış, bizim dönemimizdeki çalışmalarla sonuçlanmıştır. Bu projenin en önemli özelliği, dünyada bir futbol stadyumunun çatısı üzerine uygulanmış “kurulu gücü en büyük” Güneş Enerjisi Santrali olması. Öte yandan Türkiye’de bir stadyum çatısı üzerinde Performansa Dayalı İş Modeli’yle hayata geçirilmiş ilk proje olma özelliğine de sahip. Projemizi eksiksiz bir şekilde zamanında tamamladık. Galatasaray Spor Kulübü olarak yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjiyi kullanmanın öneminin bilincindeyiz. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azalmasının ve istihdam yaratmanın yolunun enerjimizi doğru kullanmaktan geçtiğini biliyoruz. Geleneği umut olan bizler, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışıyoruz.

Santralimizin ömrü boyunca kulübümüze yaklaşık 1 Milyar TL’den fazla katkı sağlayacak projemizde emeği geçen herkese, Enerjisa’ya ve özellikle bir önceki Başkanımız rahmetli Mustafa Cengiz ve yönetimine teşekkür ederim.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir