Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/teknokup/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/teknokup/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/teknokup/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/teknokup/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36
Dünyanın En Çok Bağımlılık Yapan Oyunları Açıklandı - Teknoküpür

Dünyanın En Çok Bağımlılık Yapan Oyunları Açıklandı


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/teknokup/public_html/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Dünyanın En Çok Bağımlılık Yapan Oyunları Açıklandı

ABONE OL 

Dünyanın En Çok Bağımlılık Yapan Oyunları Açıklandı. Oyun pazarı korkunç boyutlara ulaşmış durumda. Yeni bir oyuna başlamak istediğiniz zaman seçeneklerin o kadar fazla olduğunu görüyoruz ki, karar vermekte zorlanıyoruz.

Fakat bu oyunlarda öyleleri var ki insan bir başladığında başından kalkamıyor ve sürekli oynamak istiyor. Peki şu anda en bağımlılık yapan oyun hangisi? İşte bu sorunun cevabını Clutch tarafından yapılan geniş çaplı bir araştırma verdi.

Dünyanın En Çok Bağımlılık Yapan Oyunları Açıklandı: İşte Sırası

Clutch’ın araştırması 1.570 oyun arasından yapıldı. Ve kamuoyu ile tam 17 oyunluk bir liste paylaşıldı. Aslında ilk etapta ‘En çok oynanan’ sıfatıyla paylaşılan listeye daha sonra ‘En bağımlılık yapan’ tanımına dönüştü.
Çünkü en çok oynanan oyunun aslında en çok bağımlılık yapan oyun olduğu konusunda herkes hemfikir oldu.
Sonuçlara bakıldığında en çok bağımlılık yapan oyun  37,9’luk puanla Minecraft oldu. Minecraft’ı ise 36 puanla Red Dead Redemption takip ediyor.
Minecraft ve Red Dead Redemption’u sırasıyla For Honor ve Overwatch takip ediyor. Fortnite ise şaşırtıcı şekilde listenin alt sıralarında yer aldı. Fortnite’ın bağımlılık puanı 33,9 olarak değerlendirildi.
Araştırmaya dair bir diğer ilginç bilgi ise kadınların oyun bağımlılığına erkeklerden çok daha fazla yatkın durumda olduğunun görülmesiydi. Bir diğer sonuca göre ise iş arayanlar, oyunlara işi olan insanlardan çok daha fazla bağımlılar.

1. Minecraft

Minecraft, küplerle çeşitli tasarımlar yapmanızı sağlayan 3 boyutlu oyundur. Programın ilk sürümleri Markus “Notch” Persson tarafından yapılmıştır ve 2012 yılında Mojang tarafından 2.5 milyar dolara satın almıştır. Minecraft, 16 Mayıs 2009’da halka açık sürümden önce toplam 1 haftada yazılmış ve TIGSource forumlarında yayınlanmıştır ve oyun popülerliğini, dikkate değer ölçüde bu forumdan kazanmıştır.

2. Red Dead Redemption

Red Dead Redemption 2, Rockstar Studios tarafından geliştirilen, Rockstar Games tarafından ise yayınlanan Western temalı aksiyon-macera türü video oyunudur. 2010 yılında çıkan Red Dead Redemption‘ın bir kaç yıl gerisinde geçen oyun Red Dead serisinin üçünçü oyunudur.

Oyun 2018 yılında 27 Ekim tarihinde yayımlanmıştır. Oyun, ismini kurucusu Dutch’ın soyadından alan Van der Linde çetesinin bir üyesi olan Arthur Morgan ismindeki bir haydutun hikâyesini konu edinmektedir.

3. For Honor

Ubisoft adlı oyun firmasının çıkardığı video oyunudur.Aksiyon oyunları arasında yer almaktadır.Microsoft ile anlaşılarak çıkarılan oyun 60 dolar gibi bir fiyata piyasaya sürülmüştür.2017 tarihinde çıkmıştır.

4. Overwatch

Overwatch, Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen çok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunudur. 7 Kasım 2014 tarihinde duyurulmuş ve dünya çapında 24 Mayıs 2016 tarihinde çıkış yapmıştır. Oyun farklı haritalarda farklı oyun modları ile oynanır. Oyun içerisinde farklı özelliklere ve yeteneklere sahip birçok karakter ve bu karakterlerin her birinin farklı rolleri vardır.

5. GTA V

Grand Theft Auto V (kısaca GTA V veya GTA 5), Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayımlanan açık uçlu aksiyon-macera tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin beşinci oyunudur. 17 Eylül 2013 tarihinde PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya çıkmıştır.

Oyunun grafikleri güncellenmiş yeni nesil sürümünün PlayStation 4 ve Xbox One için 18 Kasım 2014 tarihinde, Windows için 14 Nisan 2015 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Oyun Kaliforniya eyaletinin güneyini temel alarak oluşturulmuş olan San Andreas eyaletinde geçmektedir.

San Andreas, büyük ölçüde Los Angeles şehrine dayanılarak oluşturulmuş olan Los Santos adlı şehirden (GTA San Andreas oyunundakinin güncellenmiş hali) ve büyük kırsal alanlardan oluşmaktadır.

Seride bir ilk olarak oyunda üç ana karakter bulunmaktadır: Michael De Santa, Trevor Philips ve Franklin Clinton. Oyunun bütçesi 170 milyon sterlindir. Kasım 2017 tarihi itibarıyla yaklaşık 85 milyon kopya satarak ABD’de en çok satılan ve kâr elde oyun olmuştur.

 

6. Gears Of War

Gears of War 2006 yapımı bir video oyunudur. Hem DirectX9 hem de DirectX10 için mevcuttur. Oyun, çoklu oyunculu oynanabilir ve bu oyun Unreal Engine 3.0 oyun motorunun en iyi kullanıldığı oyunlardan biridir.

Xbox 360 sürümünden farklı olarak 5 farklı “tekli oyunculu” bölüm eklenmiştir. Aksiyon ve savaş oyunudur. 27 Ocak 2014 tarihinde Microsoft tarafından oyunun haklarını satın alınmıştır. Kan ve argo sözcükler içerir.

7. Fortnite

Fortnite Epic Games ve People Can Fly tarafından geliştirilen, Epic Games tarafından yayınlanan bir co-op, sanal, online hayatta kalma oyunudur. Oyun Fortnite: Save the WorldFortnite Battle Royale ve Kreatif adında üç oyun modunu içerir.

Fortnite Battle Royale modu dünyada popülerlik kazanmasından bu yana 125 milyon civarında bir oyuncu sayısına sahiptir. SuperData’nın verilerine göre Fortnite 2018’in en kazanan oyunu olmuştur.Bunun yanı sıra oyun, tüm oynaması ücretsiz konsol oyunlarının gelirlerini 2017 yılında yüzde 458 oranında artırmıştı.Oyunun 2018 yılında 2,4 milyar dolarlık bir gelir elde ettiği bilinmektedir.

8. Rainbow Six Siege

Rainbow Six: Siege veya Rainbow 6: Siege Ubisoft Montreal tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayımlanan Birinci şahıs nişancı türünde bir video oyunu. Oyun IGN tarafından E3 2014’ün en iyi oyunu seçilmiştir.

9. Call of Duty

Call of Duty, II. Dünya Savaşı konulu, Infinity Ward tarafından geliştirilip Activision tarafından dağıtılmış birinci şahıs nişancı türünde bir video oyunudur. Call of Duty serisinin ilk oyunu olmuş ve çıktığı dönemde büyük beğeni toplamıştır. Oyun Medal of Honor: Allied Assault’un yapımcıları tarafından yapılmış ve Medal of Honor serisine sıkı bir rakip olmuştur.

1.1, 1.2, 1.3, 1.4 ve 1.5 sürümleri bulunmaktadır. Bu sürümlerin en sonuncusu olan 1.5’te oyunun yapısı geliştirilmiş ve yeni oyun haritaları eklenmiştir. Call of Duty serisinin ilk oyunu olduğu için sonraları Call of Duty: Classic olarak da adlandırılmıştır.

10. Battlefield V

Battlefield, birinci şahıs nişancı ve üçüncü şahıs nişancı türü aksiyon oyunları serisidir. Serideki oyunların dağıtımcısı Electronic Arts firması, geliştiricisi ise Digital Illusions CE’dir. Seride ilk olarak II. Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı gibi tarihsel konular ele alınmış, daha sonra ise modern savaşa geçilmiştir. Ayrıca Battlefield 2142 ile bilimkurguya da değinilmiştir.

Serinin ilk oyunu Battlefield 1942’dir. Bu oyun, kendisinden sonra gelen Battlefield 2Battlefield 3Battlefield 4Battlefield 1 ve Battlefield V ile birlikte ana seriyi teşekkül ettirmektedir.

Battlefield’ın bir alt bölümünü oluşturan Bad Company serisinin oyunlarıysa Battlefield: Bad Company ve Battlefield: Bad Company 2‘dir. Ana seri ve Bad Company serisi dışında kalan diğer Battlefield oyunları ise Battlefield VietnamBattlefield 2: Modern CombatBattlefield 2142Battlefield HeroesBattlefield 1943Battlefield Play4Free, Battlefield Hardline‘dır.

 

 

“Dünyanın En Çok Bağımlılık Yapan Oyunları Açıklandı” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.