Danimarka’dan dünyanın ilk enerji adası

 Danimarka’dan dünyanın ilk enerji adası

Danimarka, ilk aşamada 3 milyon konuta elektrik sağlayacak olan dünyanın ilk enerji adasını Kuzey Denizi’nde inşa edeceğini açıkladı.

Dünyada bir ilk: Danimarka ilk enerji adasını inşa edecek

Danimarka’dan Dünyanın İlk Enerji Adası

Ülke tarihinin en büyük inşaat projesi olarak tarihe geçen ada, 18 futbol sahası büyüklüğünde olacak ve zamanla üç katına çıkarılacak. 200 dev rüzgar türbini için bir merkez de olacak olan ada, kıyıya 80 kilometre uzaklığa inşa edilecek.

Sürdürülebilir enerjiden yararlanmak için geliştirilen proje, tüm dünyaya örnek olacak cinsten çünkü ülke tamamen doğal kaynaklardan enerji üretecek. 2033 yılında sonlanacak olan projenin inşaatı 2026 yılında başlayacak. Projenin yüzde 51’îni devlet karşılarken maliyetin 34 milyar doları bulacağı belirtiliyor.

Enerji adasının enerji üretme kapasitesinin 3 gigavat’tan başlayıp zamanla 10 gigavat’a çıkması planlanırken projeden Belçika, Hollanda ve Almanya’nın da faydalanacağı belirtiliyor. Öyle ki birbirine epey yakın olan dört ülke, birbirine çoğu zaman destek olmaktan çekinmiyor. Danimarka Enerji Bakanı Dan Jorgensen ise proje için “Haritayı değiştiriyoruz, bu dev bir şey.” açıklamasını yaptı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Baran Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir