Çin Starlink’i yok mu edecek?

Çin Starlink'i yok mu edecek?

Çin Starlink’i yok mu edecek?

ABONE OL 

Çin hükümeti, Elon Musk‘ın bir projesi olan uzaydan internet hizmeti Starlink‘i gerek duyulursa yok etmeyi planlıyor. İşte nedeni:

Çin Starlink’i Yok Mu Edecek?

South China Morning Post‘un haberine göre Çin ordusu, ulusal güvenliği tehdit ederlerse Musk’ın Starlink uydularını yok edebilir. Starlink uydularının temelde amacı uzaydan hızlı internet hizmeti vermek olsa da uyduların askeri amaçlar için kullanılması Çin’in gözünü korkutmuş olacak ki, Çin, Amerika Birleşik Devletleri’nin eline böyle bir koz vermek istemiyor.

Kendine potansiyel bir tehdit olarak gördüğü uydularla ilgili ülkenin araştırmacılarına ve bilim insanlarına görev veren hükümet, gerektiğinde Starlink uydularını işlevsiz hale getirmek istiyor.

Çin Starlink’i yok mu edecek?

2000’in üzerinde uydu sayısına sahip olan projede Musk’ın amacı 10 yıl içerisinde 30 bin uydu yerleştirmek. ABD Savunma Bakanlığı da bu konuda SpaceX’e destek veriyor ve yaptıkları anlaşma ile Starlink, askeri amaçlar için kullanılabilecek. Bunun nedeni ise sesten beş kat daha hızlı olan füzelerin daha kolay takip edilmek istenmesi.

Çin ise uydu yok ederek tehdidin önüne geçemeyeceğini biliyor. Bu yüzden masadaki seçenekler arasında uyduları yok etmek kadar sistemin içinde olup verilere ABD’nin daha önce sahip olması da güçlü bir seçenek olarak yer alıyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir