• 3 Haziran 2020

Çin Huawei’nin intikamını Apple’dan alacak

 Çin Huawei’nin intikamını Apple’dan alacak

ABD ve Çin ticaret savaşlarından en çok etkilenen şirket olan Huawei’dir. Geçtiğimiz günlerde Çinli şirketleri kapsayacak şekilde yaptırımların 1 yıl daha süreceği açıklanmıştı. Çin’de tıpkı ABD gibi bazı şirketlere yaptırımlar yapacağını duyurdu.

Çin Huawei’nin İntikamını Almak İstiyor

Çin Ticaret Bakanlığı, Güvenilmez Varlık Listesi hazırlıyor. Bu liste ”Çinli şirketler ve küresel tüketicilerin işini tehlikeye sokan yabancı kuruluşlar, tedarik zincirlerini bloke eden veya kapatan veya ticari olmayan nedenlerle ayrımcı önlemler alan şirketleri” kapsayacak.

Listelenen şirketler, “gerekli yasal ve idari önlemlerle yüzleşmek zorunda kalacak ve Çin halkı da riskleri azaltmak için buna karşı uyarılacak.”

Çin Huawei’nin intikamını almak istiyor. Çin’de ABD’nin en büyük şirketlerine yaptırım yapmaya hazırlanıyor. Bu şirketler net olarak bilinmese de yüksek ihtimalle şu şirketler olması bekleniyor:

  • Apple
  • Qualcomm
  • Cisco
  • Boeing

ABD’nin Huawei‘ye yaptırım uygulamasının sebebi olarak ise Huawei ürünü sahibi kişilerin verilerinin Çin tarafından ele geçirildiği iddiasıdır. ABD, Huawei’yi bu ciddi iddia ile suçluyor. Bu sebepten dolayı yaptırım uygulamaya devam ediyor.

Yaptırımlar sebebiyle Google servisleri kullanamayan Huawei, kendi servisi olan Huawei Mobil Servisleri‘ni geliştirip kullanmaya başladı.

Çin Huawei’nin maruz kaldığı yaptırımları hangi şirketlere uyguladığını hep birlikte göreceğiz.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir