Chrome’da ciddi bir güvenlik açığı var! Tarayıcınızı şimdi güncelleyin

Chrome'da ciddi bir güvenlik ihlali var! Tarayıcınızı şimdi güncelleyin

Chrome’da ciddi bir güvenlik açığı var! Tarayıcınızı şimdi güncelleyin

ABONE OL 

Google, Chrome 81’in kararlı bir sürümünü dağıtmak için tüm zamanını aldı. Ancak, internet devinin nihayet biraz daha beklemesi gerektiği ortaya çıktı. Chrome 81’in dağıtımının başlamasından sadece 6 gün sonra Google, tarayıcı kodunda kritik bir “Sıfır Gün” bulduğunu açıkladı.

Chrome’da Ciddi Bir Güvenlik Açığı Var

Bununla birlikte, Google zaten çevrimiçi bir düzeltme sunduğundan kullanıcılar çok endişelenmemelidir. Güncelleme, uygulamanın en son indirilebilir sürümü (81.0.4044.113) ile kullanılabilir. Google, güvenlik açıklarını önlemek için kullanıcıları bu sürümü yüklemesini zorluyor.

Google, bu kritik kusurun niteliği hakkında belirli bir ayrıntı sağlamadı. Ancak güncellemenin açıklaması ses tanıma ile ilgili olduğunu gösterir. COVID-19 salgını nedeniyle bir sonraki büyük güncellemenin (Chrome 82) tamamen iptal edildiğini unutmayın. Bu sürüm için planlanan değişiklikler / geliştirmeler Chrome 83’e taşındı.

Chrome 81

Başlangıçta 17 Mart’ta yapılması planlanan ve devam eden bir koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Chrome 81 nihayet çıktı. Bu sürüm iki önemli yenilik getiriyor: WebXR (Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi) için geliştirilmiş destek ve Web NFC standardı için ilk destek.

Diğer önemli yenilikler planlandı, ancak ertelendi. Chrome web form öğeleri için kullanıcı arayüzü yeniden tasarımı henüz hazır değil, TLS 1.0 ve TLS 1.1 şifreleme protokolleri için desteğin kaldırılması Chrome84’e kadar ertelendi. Bu iki protokolün kaldırılmasını erteleme kararı mevcut COVID-19 salgını ile ilgilidir. Protokol eksikliği, bazı Chrome81 kullanıcılarının HTTPS bağlantıları için hala eski TLS 1.0 ve 1.1 kullanan kritik hükümet sağlığı sitelerine erişmesini engelleyebilir.

Chrome 81 sürümü, tarayıcı geçmişindeki en zor sürümlerden biridir. Geliştiriciler sadece bir dizi işlevi bir sonraki sürüme aktarmakla kalmayıp, aynı zamanda Google’ın altı haftalık düzenli sürümlerini kesintiye uğratan bu sürümü başlatmak için üç haftalık bir gecikme yapmak zorunda kaldılar. Bu nedenle, yazılım devi Chrome 82’yi atlamak için ilk adımını attı. Bir sonraki sürüm Chrome 83 olacak görünüşe göre 1.5 ay içinde değil, 2’de mevcut olacak.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.