BitMEX kurucusu ABD’ye teslim oldu!

 BitMEX kurucusu ABD’ye teslim oldu!

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan BitMEX‘in ismi geçtiğimiz yılın ekim ayında kara para aklama iddiaları ile gündeme gelmiş ve üst düzey yöneticiler aranmaya başlamıştı. BitMEX kurucusu Ben Delo da aranan isimler arasında yer alıyordu.

BitMEX Kurucusu Teslim Oldu

BitMEX kurucusu Ben Delo, ABD’de aranıyordu. Geçtiğimiz gün ABD’ye teslim olan Delo, Pazartesi günü 20 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakıldı. Ayrıca Ben Delo isterse İngiltere’ye yeniden dönebilecek.

Hakkındaki kara para aklama iddialarının ardından Singapur’da olduğu ortaya çıkan BitMEX CEO’su Arthur Hayes‘in 6 Nisan tarihinde ABD’ye teslim olabileceği konuşuluyordu. Yargılanma sürecinin başlaması için Hawaii eyaletine gidebileceği Arthur Hayes’in gitmemesi halinde ABD’ye iadesi söz konusu olabilir.

BitMEX kurucusu
BitMEX kurucusu ABD’ye teslim oldu!

BitMEX Olayında Neler Olmuştu?

BitMEX kara para aklamakla suçlanmış ve kurucu ortağı Samuel Reed tutuklanmıştı. Konu ile ilgilenen FBI yöneticilerinden William Sweeney şu açıklamaları yapmıştı:

”Bugün burada iddia ettiğimiz gibi, dört sanık, şirketlerinin BitMEX kripto para ticaret platformu aracılığıyla, ABD’nin kara para aklamayla mücadele gerekliliklerinden kaçınarak Banka Gizlilik Yasasını kasten ihlal etti.”

440 Milyon Dolar Nerede?

Bütün bu gelişmelerin ardından mahkeme kayıtları BitMEX kurucularının kişisel hesaplarına 440 milyon dolar aktardığını gösteriyor. Kara para aklanma ile ilgili bir soruşturma başlayacaklarını bildikleri için böyle bir hamle yaptıkları da yine ortaya atılan iddialar arasında yer alıyor. Bahsi geçen miktarın da üç gibi bir sürede kişisel hesaplara aktardığı da detaylar arasında yer alıyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir