• 31 Mayıs 2020

Bitcoin Halving gerçekleşti! Neler değişti?

 Bitcoin Halving gerçekleşti! Neler değişti?

Uzun zamandır beklenen Bitcoin halving gerçekleşti. Peki neler değişti? Yatırımcılar ve kripto para uzmanları Bitcoin halving işleminin gerçekleşmesini neden bekledi?

Bitcoin Halving Nedir?

Halving yada diğer ismiyle ödül yarılanması, Bitcoin madencileri tarafından kazılarak ortaya çıkarılan Bitcoin blok ödüllerinin düşmesidir. Bitcoin madencileri kazdıkları her Bitcoin bloku için 12.5 Bitcoin kazanıyorlardı. Ancak 12 Mayıs itibariyle bu ödül 6.25‘e düşecek yani yarılanacak. Bu da Bitcoin arzının daha yavaş artacağı anlamına geliyor.

Halving gerçekleşti ve Bitcoin madencileri artık kazdıkları blok başına 6.25 Bitcoin kazanabilecek. Bu Bitcoin arzının daha yavaş artacağı anlamına geliyor. Bu gerçekleşen halving Bitcoin tarihinin 3. halving işlemiydi.

Bitcoin madencileri normal blok ödülü olarak 50 Bitcoin kazanıyordu. 1. halving sonra bu ödül 50’den 25’e düşürüldü. Ardından 2. halving sonra ödül 25’den 12.5′a düşürüldü. Son olarak 3. halving işleminin ardından ödül 12.5’dan 6.25’e düşürüldü.

Madencilik işlemlerinin 2140 yılına kadar devam etmesi bekleniyor. Bu yıla kadarda düzenli olarak halving işlemlerinin gerçekleştirileceği anlamına geliyor.

Bitcoin Halving Fiyata Etki Etti Mi?

Gerçekleşen ödül yarılanmasının ardından fiyatta neredeyse pek değişiklik yaşanmadı. Uzmanlara göre ödül yarılanmasının fiyata doğrudan etki etmesini beklemek gerçeklik dışı olarak düşünülüyor. Ancak uzun vadeli olarak Bitcoin arzı azalacağından dolayı fiyatta artış bekleniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir