Avrupa Birliği’nde Dijital Euro hareketliliği!

dijital euro

Avrupa Birliği’nde Dijital Euro hareketliliği!

ABONE OL 

Dünya kripto paralara yönelirken devletlerde ulusal paralarını dijitalleştirerek (CBDC) kripto paralar yerine hükümetler tarafından kontrol edilebilir dijital para çalışmaları gerçekleştiriyor. Çin‘in attığı adımlarla iyice dikkat çeken dijital paralar ile ilgili Avrupa Birliği’nden bir adım geliyor.

Dijital Euro Sesleri

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Dijital Euro ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 ”Hala değerlendirme sürecindeyiz, fakat tüketicilerin ve Avrupalıların tercihlerini gerçekten ifade edebilmesi ve Dijital Euro kullanmaktan memnun olup olmayacaklarını söylemeleri için halk müzakeresi başlattık. Avrupalılar harcama, birikim ve yatırım için dijital yollara giderek daha fazla yönelirken, gerektiğinde bir Dijital Euro oluşturmaya hazır olmalıyız.”

Bu açıklamalardan da anlaşılacağı gibi karar Avrupa Birliği’nde yer alan ülkelerin vatandaşlarına bırakıldı. Gereken araştırmalar yapılıp yeteri kadar talep görmesi halinde çalışmaların başlayacağı anlaşılıyor.

Dijital Yuan Kullanımı Artıyor!

Çin, Dijital Yuan çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yine bir devlet kuruluşu olan Guangdong Petroleum istasyonlarında Dijital Yuan kullanılmaya başlandı. Dijital Yuan cüzdanlarını akıllı telefonlarına indiren şoförler, QR kod aracılığıyla Dijital Yuan ödeyerek akaryakıt satın almaya başladı. Çin, ulusal paranın dijital versiyonu olan Dijital Yuan’ı birçok farklı sektörde denemeye başladı.

Bankacılık sektöründen sonra teknoloji sektöründe süren denemelerin ardından akaryakıt kurumunda da testler başladı. Çin’in CBDC konusunda dünyaya öncülük ettiği artık tüm dünya tarafından kabul ediliyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.