Avrupa Birliği USB-C kararını açıkladı! Artık zorunlu

Avrupa Birliği USB-C

Avrupa Birliği USB-C kararını açıkladı! Artık zorunlu

ABONE OL 

Avrupa Birliği uzun bir süredir üzerinde çalıştığı USB-C kararını nihayet açıkladı. Artık Avrupa Birliği sınırları içerisinde küçük ve orta ölçekli cihazlarda USB-C portunun yer alması zorunlu hale getirildi. Uygulamanın başlayacağı tarih de açıklandı.

Avrupa Birliği USB-C Kararını Kesinleştirdi

Avrupa Birliği tarafından yeni bir karar alındı ve bu karar akıllı telefon üreticilerini doğrudan etkiliyor. 2024 yılının sonbaharından itibaren yürürlüğe girecek olan karara göre küçük ve orta ölçekli cihazlarda (akıllı telefonlar, kulaklıklar, tabletler, oyun konsolları vb.) USB-C portunun yer alması zorunlu hale getirildi.

Toplamda 12 ürün belirlendi ve bu ürünlerin USB-C girişi sayesinde şarj edilebilir formda olması gerekiyor. Dizüstü bilgisayarlarda da 2028 yılından itibaren uluslararası şarj standartlarının yer alması zorunlu hale getirilecek.

Bu kararın alınmasındaki temel sebep ise elektronik atığın azaltılmak istenmesi oldu. Yapılan açıklamaya göre AB sınırları içerisinde yaşayan vatandaşların şarj cihazlarına yılda 250 milyon euro harcadığı açıklandı. Ayrıca yılda 11 bin tonluk bir atığın da ortaya çıktığı belirtildi.

Avrupa Birliği USB-C kararını açıkladı!

Avrupa’da En Çok İlgi Gören Akıllı Telefon Markaları

Açıklanan raporlara göre Samsung ve Xiaomi gibi dev markalarda küçük de olsa düşüş yaşanırken Realme markasının gösterdiği yüzde 177‘lik artış dikkat çekti.

2022 ilk çeyrek raporlarına göre Samsung, yüzde 35 ile birinci sırada yer alırken Apple yüzde 21, Xiaomi yüzde 20‘lik pazar payında kaldı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir