Astra NASA’nın 4 uydusunu yanlışlıkla yok etti

Astra NASA'nın 4 uydusunu yanlışlıkla yok etti

Astra NASA’nın 4 uydusunu yanlışlıkla yok etti

ABONE OL 

Astra, NASA’nın 4 uydusunu yanlışlıkla yok ettiğini ve bu olay yüzünden ‘çok üzgün‘ olduklarını açıkladı.

Astra NASA’nın 4 Uydusunu Yanlışlıkla Yok Etti

2020 yılında daha küçük çaplı uyduları fırlatmak amacıyla kurulan ve NASA’dan 3,9 milyon dolar fon alan Astra, kurulduğundan beri özellikle kargo taşımak amacıyla NASA’nın daha küçük çaplı uzay araçlarını fırlatma işini gerçekleştiriyordu.

Astra şirketi CEO’su Chris Kemp, 10 Şubat tarihinde yapılan fırlatmaların başarısız olduğunu ve bu nedenle üzgün olduklarını belirten bir tweet attı.

Fırlatılan uzay araçları CubeSat adı verilen normal uzay araçlarına oranla 300 kg daha hafif olan ‘küçük uydular’ olarak biliniyor. Hem maliyet anlamında daha verimli bir uydu olmasıyla hem de seri üretimin daha kolay olması nedeniyle tercih edilen CubeSat’lar hazır parçalarla da oluşturulabiliyor.

Astra NASA’nın 4 CubeSat uydusunu yanlışlıkla yok etti

Astra şirketi, 4 kez CubeSat uydularını fırlatmaya çalıştığını ancak bunların tamamının imha olduğunu açıkladı. “Müşterimizin yüklerini teslim edemediğimiz için çok üzgünüm. Verileri inceleyen ekiple birlikteyim ve mümkün olan en kısa sürede daha fazla bilgi sağlayacağız.”

NASA ise yaşanan bu kazaya rağmen Astra’ya olan desteğin devam edeceğini açıkladı. NASA görev yöneticisi Hamilton Fernandez, “Bu gibi görevler, bu büyüyen ticari sektörde yeni fırlatma araçları geliştirmek için kritik öneme sahip” açıklamasını yaptı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.