Apple Müzik ve Spotify tarafından ödenecek telif açıklandı

 Apple Müzik ve Spotify tarafından ödenecek telif açıklandı

Günümüzde müzik dinlemek için kullanılan platformlar sanatçılara telif ücreti ödüyor. Kullanıcıların alınan aylık ücretlerin büyük bir kısmı Müzik Modernizasyon Yasası gereğince sanatçılara ödeniyor. Ortaya çıkan son raporlarla birlikte Apple Müzik ve Spotify‘ın ödediği telif açıklandı.

Apple Müzik ve Spotify’dan Rekor Telif Ödemesi!

Nisan ayında gerçekleşecek ödemelerin tutarı da açıklandı. Bu rapora göre Apple, Apple Müzik için sanatçılara toplamda 163.34 milyon dolar, Spotify ise 152.23 milyon dolar ödeme yapacak. Bu iki devin ardından Amazon 42.74 milyon dolar, Google ise 32.86 milyon dolar ödeme yapacak.

Spotify kapanıyor mu
Spotify Zam Kararı Almıştı
Spotify Zam Kararı Almıştı

Spotify, 1 Mart tarihinden itibaren geçerli sayılacak olan yeni fiyatı duyurdu. Türkiye’de aile paketi, açıklanan yeni kararla birlikte 26,99 TL yerine 29,99 TL olarak fiyatlandırılacak. Diğer paketlerle ilgili herhangi bir zam kararı ya da açıklama yapılmadı.

Fiyatın artmasıyla ilgili ise kur farkı, şirket politikaları ve hizmetlerin fiyatlarının artması gibi nedenler gösterildi. Bildiğimiz üzere şirketler sanatçılara eskisine göre daha fazla ücret ödemeye başladı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir