Apple kendi 5G çipini yakında kullanmaya başlayacak

Apple kendi 5G çipi

Apple kendi 5G çipini yakında kullanmaya başlayacak

ABONE OL 

Teknoloji devi Apple yakında 5G çipini iPhone modellerinde kullanmaya başlayacak. Gelen iddialara göre iPhone 15 serisi ile birlikte bu çip kullanılmaya başlanılacak.

Apple Kendi 5G Çipiyle Karşımıza Çıkacak

Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Apple, bilindiği gibi Qualcomm şirketinden satın aldığı 5G modemleri ile iPhone modellerine 5G desteği sağlıyor. iPhone 12 serisi ile birlikte başlayan 5G desteği yakında Apple’ın kendi çipiyle sağlanmaya başlayacak.

2023 yılında duyurulacak olan iPhone 15 serisi ile birlikte Apple tarafından üretilmiş olan 5G destekli çipler kullanılmaya başlanacak. Apple’ın hücresel modem çipini geliştirmek için 140 iş ilanı açtığı da biliniyor. Ayrıca Qualcomm CEO’su yaptığı açıklamada 2023 yılında Apple’ın kullanacağı çiplerin yüzde 20’sini üreteceklerini açıklamıştı. Bu oran 2021 ve 2022 yılında yüzde 100 olarak biliniyordu.

Apple’ın böyle bir hamle yapması tıpkı MacBook modellerinde kendi işlemcisini kullanmaya başlaması gibi düşünülebilir. Bu da Apple’ın dış kaynak kullanımını azalttığı anlamına geliyor.

Apple kendi 5G çipini yakında kullanmaya başlayacak

Apple Birinci Çeyrek Raporu Detayları

Apple, MacBook modellerinde kendi geliştirdiği işlemcilere yer vermeye başlamış ve bu konuda takdirleri toplamıştı. M1 olarak başlayan işlemci serisi geliştirilerek yeni ürünlerle karşımıza çıkmıştı. Öyle ki bu ürünler Apple’ın gelirlerini de bir hayli yukarı çıkardı.

Apple, 2022 yılının ilk çeyrek raporunu açıkladı. Bu rapora göre şirket bu dönemde iPhone satışlarından 50.5 milyar dolar, iPad satışlarından 7.6 milyar dolar, Mac satışlarından 10.4 milyar dolar, kullanıcılara sunulan hizmetlerden 19.8 milyar dolar ve giyilebilir ürünlerden 8.8 milyar dolar gelir elde etti.

Apple CEO’su Tim Cook, CNBC’ye yaptığı açıklamada iPad üretiminde mart ayından itibaren süren tedarik probleminin hala devam ettiğini ifade etti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir