Apple Fortnite için son uyarıyı yaptı

Apple Fortnite

Apple Fortnite için son uyarıyı yaptı

ABONE OL 

Apple ile Fortnite geliştiricisi Epic Games arasında sular durulmuyor. Epic Games, App Store’da yer alan Fortnite uygulamasına yüksek komisyonları aşmak için ilave bir ödeme sistemi eklemişti. Bu sebepten dolayı Apple Fortnite’ı App Store‘dan kaldırmıştı.

Fortnite App Store ve Play Store’dan Kaldırılmıştı

Epic Games, Google ve Apple ödeme sistemleri dışında ayrıca bir ödeme yöntemini Fortnite oyununa eklemişti. Bunun üzerine kural ihlali gerçekleştirdiği için Fortnite, App Store ve Play Store‘dan kaldırılmıştı. Apple’ın bu hareketine büyük tepki gösteren Epic Games şirketine Spotify ve Facebook’tan destek gelmişti.

Apple, bu konu hakkında Epic Games’e 28 Ağustos‘a kadar süre verdi. Epic Games eğer Fortnite içerisine eklediği ödeme sistemini kaldırmazsa Apple geri adım atmayacak. Mac ve iOS geliştirici hesaplarına erişimi keseceğini duyuran Apple geri adım atmıyor.

Apple Fortnite Üzerinden Adeta Dünyaları Kazanmış

Apple ve Google uygulama marketlerinde yer alan uygulamaların, uygulama içi satın alma gelirlerinin %30‘unu komisyon olarak alıyor. Bu oranı yüksek bulan Epic Games, satın almaları gerçekleştirmek için alternatif bir ödeme yöntemi olarak kendi sitesine yönlendirme yapıyor.

Epic Games, App Store üzerinde yer alan Fortnite oyunundan 1.2 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Apple ise bu paranın %30‘u yani 360 milyon dolarını komisyon olarak aldığı ortaya çıktı. Epic Games, Play Store üzerindeki gelirlerinden Google’a 10 milyon dolar komisyon ödedi.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir