Apple Epic Games’e tazminat davası açtı

Apple Epic Games

Apple Epic Games’e tazminat davası açtı

ABONE OL 

Uzun bir süredir gündemde yer alan Apple ve Epic Games olayında yeni bir gelişme yaşandı. Apple Epic Games’e tazminat davası açtı.

Neler Olmuştu?

Epic Games, Google ve Apple ödeme sistemleri dışında ayrıca bir ödeme yöntemini Fortnite oyununa eklemişti. Bunun üzerine kural ihlali gerçekleştirdiği için Fortnite, App Store ve Play Store‘dan kaldırılmıştı. Apple’ın bu hareketine büyük tepki gösteren Epic Games şirketine Spotify ve Facebook’tan destek gelmişti.

Epic Games Dava İle Fortnite’ı App Store’a Eklemeye Çalışmıştı

Epic Games kaldırılan oyunu Fortnite’ı mahkeme kararı ile yeniden App Store’a eklemek için çabalıyor. Bu kararı istemesindeki temel sebep ise Epic Games, App Store üzerinde yer alan Fortnite oyunundan 1.2 milyar dolar gelir elde ettiğini açıklamıştı. Böylesine büyük bir geliri kaybetmemek için çaba gösteren Epic Games’in çabalarının devam etmesi bekleniyor.

Apple Epic Games
Apple Epic Games
Apple Epic Games’e Tazminat Davası Açtı

Apple bu süreçten bir hayli kötü etkilendiğini iddia ederek Epic Games’e tazminat davası açtı. Dava dosyasında şu ifadeler yer alıyor:

“Epic’in sözleşmeden doğan taahhütlerini ve diğer suistimallerini açıkça göz ardı etmesi Apple’a ciddi zarar verdi. Epic’in kontrol edilemeyen davranışı, iOS ekosisteminin varlığını ve tüketiciler için muazzam değerini tehdit ediyor.”

Apple Epic Games
Apple Epic Games Geliştirici Hesabı Kaldırmıştı

Apple tarafından Fortnite geliştiricisi Epic Games‘e 28 Ağustos gününü son gün olarak vermişti. Ancak herhangi bir olumlu gelişme olmamasının ardından Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını kaldırmıştı.

Apple konu hakkında şu açıklamaları yapmıştı:

“Epic Games’in geliştirici hesabını App Store’dan silmek zorunda kaldığımız için hayal kırıklığına uğradık. Epic Games’teki ekiple uzun yıllar boyunca etkinlikler ve oyunların sürümleri üzerinde çalıştık. Mahkeme, Epic Games’ten dava devam ettiği sürece App Store için hazırlanan yönergelere uygun bir şekilde davranmasını istedi ancak Epic Games bunu reddetti.”

“Bunun yerine App Store’un kurallarını ihlâl etmeyi sürdüren Fortnite, güncelleme yayımlamaya devam etti. Bu durum App Store’daki diğer tüm geliştiriciler için adil değil ve müşteriler bundan dolayı iki firmanın agresif davranışlarına maruz kaldı. Gelecekte tekrar birlikte çalışabileceğimizi umuyoruz ancak şimdilik bu mümkün değil.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir