Apple bu yıl rekor kıracak! 300 milyon iPhone

Apple bu yıl rekor kıracak

Apple bu yıl rekor kıracak! 300 milyon iPhone

ABONE OL 

ABD merkezli teknoloji devi Apple, ilk defa bir yıl içerisinde 300 milyon adet iPhone sevkiyatı yapacak. Bu da şirket için bir rekor anlamına geliyor.

Apple Rekorlarına Bir Yenisini Eklemek İstiyor

Apple bu yıl içerisinde iPhone 13 serisini duyurdu. Bu seri ile ilgili tedarik sorunlarının yaşanabileceği açıklanmıştı ancak diğer modeller için benzer bir sorun bulunmuyor. Bu da şirketin sevkiyat sorunlarına rağmen rekor yolunda gittiğini gösteriyor. Bu yılın ilk yarısı için 130 milyon adet iPhone sevkiyat hedefi bulunuyordu. Bu hedef yüzde 30 oranında aşıldı. Apple özellikle iPhone 13 serisi ile birlikte sevkiyat sayısında ciddi bir artış yaşadı ve yapılan hesaplamalara göre 2021 yılında toplamda 300 milyon adet iPhone sevkiyatı yapılmış olacak.

2022 yılının ilk yarısı için hedeflenen sevkiyat miktarı da 170 milyon adet olarak belirlendi. Benzer bir başarı gösterilirse Apple, 2021 yılında kıracağı rekoru 2022 yılında yeniden kırabilir.

Apple yeni etkinlik
Apple bu yıl rekor kıracak!

iPhone 13 Üretimindeki Sorunlar Devam Ediyor

Apple, yarı iletken çip kıtlığının etkilerini yaşamaya devam ediyor. Digitimes kaynaklarına göre şirketin iPhone 13 serisi üretimi de bu kıtlık sebebiyle bir hayli yavaş ilerliyor. Bu da geliri doğrudan etkiliyor. Her ne kadar dünya devi olmasının avantajlarını kullansa da şirket çip sorununu tamamen çözmüş değil.

Apple, TSMC ile anlaşmış ve nakit varlıklarını kullanarak öncelik sağlamıştı. Bu sayede iPhone 13 serisinin ilk üretim aşaması sorunsuz bir şekilde atlatılmıştı. Ancak dünya genelinde hala ciddi bir sorun olan yarı iletken çip krizine diğer şirketler gibi Apple da çözüm aramaya çalışıyor. Bu sebepten dolayı üretimin kısıtlı bir şekilde devam edeceği iddia ediliyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir