Apple 5G çiplerini Qualcomm’dan almaya devam edecek!

Apple 5G çip

Apple 5G çiplerini Qualcomm’dan almaya devam edecek!

ABONE OL 

Teknoloji devi Apple, iPhone modellerinde yer verdiği 5G çiplerini bir süre daha Qualcomm’dan alacak.

Apple 5G Çip Konusunda Yavaşladı

iPhone modellerinde yer alan 5G desteğini sağlayan çip, Qualcomm şirketinden satın alınıyor. Apple tarafından 5G çip konusunda çalışmalar başlatılmış ancak çalışmaların sekteye uğradığı ve 2026 yılına kadar çipin geliştirilemeyeceği iddia ediliyor.

Teknoloji yazarı Mark Gurman tarafından yapılan açıklamaya göre çipin gelişimi sekteye uğradı. Bu sebepten dolayı Apple 5G çipleri 2027 yılına kadar Qualcomm’dan almaya devam edecek.

M3 Ultra İşlemcili MacBook’lar Yakında Duyurulacak

Apple hakkında gelen sızıntılara bir yenisi eklendi. Bu sızıntıya göre M3 serisinin Ultra versiyonu olan işlemcinin bu yıl içerisinde duyurulması bekleniyor. Apple M3 Ultra işlemcili MacBook Pro’ların performans anlamında en yüksek seviyede olacağı biliniyor.

Apple’ın 2020 yılında ilk defa duyurduğu M1 işlemcisinin ardından M1 Pro ve M1 Ultra işlemcileri de duyurulmuştu. 3 farklı performans sunan M serisinin en güçlü modeli olacak olan M3 Ultra merakla bekleniyor.

M3 Ultra işlemcili MacBook’ların bu yılın ortalarında karşımıza çıkması bekleniyor.

Apple M3 Çiplerini Duyurmuştu

Apple, bugün düzenlediği etkinliğinde M3, M3 Pro ve M3 Max işlemcilerini duyurdu.

  • M3

M3, 4 verimlilik ve 4 performans olmak üzere 8 CPU çekirdeğine sahip. Ayrıca 10 çekirdekli GPU ile grafik tarafındaki değişimi de belirtiyor. Apple tarafından paylaşılan veriye göre M3 işlemcisi M1’den yüzde 65 daha hızlı olarak nitelendirildi.

  • M3 Pro

M3 Pro, 12 CPU ve 18 çekirdekli GPU ile karşımıza çıkıyor. Apple tarafından paylaşılan veriye göre M3 Pro işlemcisi M1 Pro’dan yüzde 40 daha hızlı olarak nitelendirildi.

  • M3 Max

M3 Max, 16 CPU ve 40 çekirdekli GPU ile karşımıza çıkıyor. Apple tarafından paylaşılan veriye göre M3 Max işlemcisi M1 Max’den yüzde 50 daha hızlı olarak nitelendirildi. Ayrıca grafik tarafında ise M1 Max’den yüzde 80 oranla daha iyi olduğu belirtildi.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir