Akıllı telefonlara yılda ne kadar para harcıyoruz?

 Akıllı telefonlara yılda ne kadar para harcıyoruz?

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, Türkiye’de akıllı telefonlara yılda ne kadar para harcandığını açıkladı.

Dünyanın en çok akıllı telefon satan 5 markası [2018 – 2. çeyrek raporu]

Akıllı Telefonlara Yılda Ne Kadar Para Harcıyoruz?

MOBİSAD Başkanı Turnacı, sıfır ve ikinci el akıllı telefonlara ortalama olarak 2019 yılında 2.400 TL, 2020 yılında ise 3.600 TL harcandığını açıkladı. Ayrıca Turnacı, 2020 yılında 2019 yılından 100 bin daha az telefon satın alınarak 10 milyon 500 bin telefon satın alındığını açıkladı.

Akıllı telefonların özellikleriyle birlikte fiyatlarını yükseltmesi, döviz kurunun ve vergilerin artması ve telefon özellikleri anlamında ihtiyacın yükselmesi nedeniyle fiyatın bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 35’lik artış görmesi oldukça doğal.

Satış miktarındaki düşüş ise pandemiyle ilişkilendirildi ve Turnacı konuyla ilgili  ”Eskiye oranla ürünlere ulaşımın zor olması sebebiyle kayıt dışılığın ciddi oranda arttığını gözlemledik. Haliyle ölçebildiğimiz adetlerin üzerine kayıt dışı ve ölçülemeyen online kanalı eklediğimizde yüzde 20 civarı cihaz pazarı oluştuğunu tahmin ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Baran Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir