Akıllı telefon üretimi beklenenin altında kaldı

Akıllı telefon üretimi

Akıllı telefon üretimi beklenenin altında kaldı

ABONE OL 

Counterpoint verilerine göre küresel akıllı telefon üretimi hedeflenen miktarın altında kaldı. Korona virüsü sebebiyle çip üreticilerinin üretimi durdurması, dolaylı olarak bugün bile hala etkisini gösteriyor.

Akıllı Telefon Üretimi Sekteye Uğradı!

Korona virüsü pandemisi birçok üretim merkezinin üretimlerini kısıtlamasına veya üretimlerini durdurmasına sebep oldu. Aradan geçen zamana rağmen bu üretim aksaklığı bugün akıllı telefon üretimi başta olmak üzere birçok teknolojik ürünün üretimini sekteye uğratmaya devam ediyor. Counterpoint yılın ilk haftalarında yayınladığı raporda 2021 yılındaki akıllı telefon üretim hedefinin 1.45 milyar adet olduğunu açıklamıştı.

Ancak bugün veriler gösteriyor ki akıllı telefon üretimi 2021 yılının sonuna kadar herhangi bir olağanüstü bir olay gerçekleşmezse 1.41 milyar adet olarak kayıtlara geçecek. Bu da hedeflenen miktarın yüzde 9 gerisinde kalınacağını gösteriyor.

Counterpoint Araştırma Direktörü Tom Kang, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Yarı iletken sıkıntısı ekosistemlerdeki tüm markaları etkiliyor gibi görünüyor. Samsung, Oppo, Xiaomi hepsi etkilendi ve tahminlerimizi düşürüyoruz. Ancak Apple, AP sıkıntısı durumundan en dayanıklı ve en az etkilenen gibi görünüyor.

Akıllı telefon sevkiyatları

Akıllı Telefon Pazarının Büyümesi Bekleniyordu

Canalys isimli araştırma şirketi, haziran ayında yayınladığı raporda 2021 yılında 1.4 milyar adet akıllı telefon satışının gerçekleşmesini beklediklerini açıklamıştı. Haziran ayında yapılan açıklama:

Dünyanın bazı bölgelerinde tüketiciler son aylarda tatil yapamıyor ve harcamak için dışarı çıkamıyor. Birçok kişi harcanabilir gelirini yeni akıllı telefonlara çevirdi. 5G cep telefonlarının gelişimi güçlü, ilk çeyrekte küresel gönderilerin %37’sini oluşturuyor. Ayrıca yıl boyunca yapılan sevkiyatların (610 milyon adet) %43’ünü oluşturması bekleniyor. Bu, üreticiler arasında şiddetli fiyat rekabetine yol açacak ve birçok üretici ekran gibi diğer donanım işlevlerini feda ediyor. Ayrıca 5G’nin en ucuz cep telefonlarına dahil edilebilmesi için güç kaynağından da ödün veriyorlar. Bu yılın sonunda tüm 5G akıllı telefon gönderilerinin %32’si 300 dolardan daha ucuza mal olacak. Şimdi 5G telefonların toplu olarak benimsenmesinin zamanı geldi.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.