ABD Xiaomi’yi kara listeye aldı!

 ABD Xiaomi’yi kara listeye aldı!

ABD Çin ticaret savaşları devam ediyor. ABD’nin aldığı kararlara bir yenisi eklendi. Daha önce Huawei‘ye yaptırım uygulayan ve şirketin Google ile anlaşmasının önüne geçen ABD şimdi de Xiaomi‘ye ambargo uygulamaya başlıyor.

ABD Xiaomi’ye Ambargo Uygulayacak!

ABD son birkaç yıldır Huawei‘ye zor zamanlar yaşatıyor. Ambargo altında olmasına rağmen dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi konumuna yükselen Huawei, ambargolar sebebiyle Honor’u satmak zorunda kalmıştı. Google ile anlaşması bozulan Huawei, kendi işletim sistemini oluşturmak zorunda kalmıştı.

Xiaomi piyasa değeri
ABD Xiaomi’yi kara listeye aldı!

Donald Trump en son gerçekleştirilen ABD Başkanlık seçimini kaybetti. Görev süreci 20 Ocak tarihine kadar süren Trump’ın başkanlık koltuğundan kalkmadan önce böyle bir hamle yapması dikkatleri çekti. Seçimin galibi Joe Biden‘ın bu kararı sürdürüp sürdürmeyeceği ise bilinmiyor.

Başta Xiaomi olmak üzere toplamda 9 Çinli şirket kara listeye alındı. Bu hamleyle birlikte bu şirketlerin menkul kıymet ve hisseleri almaları yasaklandı. Bu karar ile birlikte bu şirketlere yatırım yapan kişilerin 11 Kasım 2021 tarihine kadar sahip oldukları varlıkları elden çıkarmaları gerekecek.

DJI Kara Listeye Alınmıştı

DJI kara listeye alınmasının sebebi de Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanmıştı:

”Kötü niyetli genetik belirleme / toplama ve analiz ya da yüksek teknoloji gözetimi yoluyla Çin’de geniş çaplı insan hakları ihlallerine olanak sağladı. Ayrıca DJI’ın Çin hükümetine Sincan eyaletindeki Müslüman gözaltı kamplarında kullanılmak üzere insansız hava araçları ve diğer teknolojileri sağlıyor.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir