ABD Kirin işlemcilerin fişini çekti! İşte detaylar

 ABD Kirin işlemcilerin fişini çekti! İşte detaylar

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasından ticaret savaşından en büyük yarayı alan şirket Huawei’ye bir darbe daha geldi. ABD’de kabul edilen son yasa ile Huawei’nin TSMC‘den yarı iletken ürün almasının önüne geçildi. Bu sebepten dolayı Kirin işlemciler tarih olabilir.

Kirin İşlemciler Tarih Olabilir

Huawei geçtiğimiz haftalarda dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmuştu. Gerçekleştirdiği satış başarıları her ne kadar ambargolarla engellenmek istense de Huawei bu süreçten başarılı bir şekilde çıktı.

ABD Kirin işlemcilerin fişini çekti

Korona virüsü sebebiyle birçok akıllı telefon üreticisi olumsuz etkilenirken Huawei bu zorluğu da başarıyla atlattı. Ancak Huawei’ye yeni bir ambargo daha uygulanma kararı alındı. Huawei akıllı telefonlarının işlemcisi Kirin için Amerika merkezli işlemci şirketi TSMC‘den yarı iletken ürün alıyordu. Ancak Donald Trump tarafından onaylanan yasa sonrası 15 Eylül tarihinden itibaren Huawei bu yarı iletken ürünü alamayacak.

Huawei CEO’su Richard Yu konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

“15 Eylül’den itibaren Kirin işlemcilerimiz üretilemeyecek. Ayrıca yapay zekalı yongalarımız da üretilemeyecek. Bu bizim için çok büyük bir kayıp.”

Huawei Dünyanın En Büyüğü Olmuştu

Canalys tarafından yapılan araştırma sonucunda Huawei, 2020 yılının ikinci çeyreğinde 55.8 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirerek liderlik koltuğuna oturdu. En yakın rakibi Samsung’a 2.1 milyon adetlik bir fark atan Huawei, tüm ambargolara rağmen liderliğe kavuştu.

Çin merkezli teknoloji devi emin adımlarla hedefine doğru ilerlediğini tüm dünyaya kanıtlamış oldu. Şirketten ise şu açıklama yapıldı:

“Ekibimiz bu zor günlerde fevkalade bir psikolojik sağlamlık örneği sergiledi. Daha önce eşi görülmemiş bir ekonomik yavaşlama ile bu yavaşlama yüzünden ortaya çıkan zorlukların cirit attığı bir dönemde kullanıcılara çığır açan ürünler ve yenilikçi deneyimler sunarak büyümeye ve liderliğimizi sürdürmeye devam ettik.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir