ABD Hazinesi CBDC araştırması yaptı!

ABD Hazinesi CBDC

ABD Hazinesi CBDC araştırması yaptı!

ABONE OL 

Kripto paralarla ilgili son yıllarda en çok açıklama yapan ülke olan ABD, Hazinesi aracılığıyla CBDC projelerini araştırdı. Sonuçlara bakılınca ise CBDC projelerinin, bankaların istikrarını etkileyebileceği açıklandı.

ABD Hazinesi CDBC Projelerini Araştırıyor

Birçok devlet tarafından başlatılan ve ulusal para birimlerinin dijitalleştirilmesi olarak bilinen CBDC projeleri, ABD Hazinesi tarafından da araştırılmaya başlandı.

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre CBDC projelerinin bankaların istikrarını azaltabileceği ve hane halkının refahını arttırabileceği gözlendi. Bilindiği gibi CBDC projeleri Merkez Banka’ları tarafından geliştiriliyor ve bir Blockchain ağı üzerinde faaliyet gösteriyor.

Bu da bir düzenleme mekanizması gereksinimini ortadan kaldırıyor. Bu sebepten dolayı bankaların CBDC projelerinden olumsuz etkilenebileceği düşünülüyor.

Avustralya CBDC Projesini Duyurdu

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Avustralya Doları’nın dijitalleştirilmesi için çalışmaların başladığını açıkladı. Projenin ismi ise Avustralya Doları’nın kısaltmasının yanına eklenen ‘e‘ ile kullanılacak. eAUD ismiyle karşımıza çıkacak olan CBDC projesi için Dijital Finans Kooperatif Araştırma Merkezi (DFCRC) ile iş birliği yapıldığı da açıklamada yer buldu.

Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, Avustralya CBDC projesiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

Endüstrinin bu önemli araştırma projesine gösterdiği coşkulu katılımdan çok memnunuz. Pilot uygulamaya davet edilen kullanım durumu sağlayıcılarının, küçük Fin-tech’lerden büyük finans kurumlarına kadar Avustralya finansal sistemindeki çok çeşitli varlıkları kapsaması da cesaret verici olmuştur. Paralel olarak yürütülecek pilot ve daha geniş araştırma çalışması iki amaca hizmet edecek. Endüstri tarafından uygulamalı öğrenmeye katkıda bulunacak ve politika yapıcıların bir CBDC’nin Avustralya finansal sistemi ve ekonomisine potansiyel olarak nasıl fayda sağlayabileceği konusundaki anlayışına katkıda bulunacak.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir