ABD Çinli şirketlere yaptırımlarını sürdürebilir

 ABD Çinli şirketlere yaptırımlarını sürdürebilir

ABD Başkanı Joe Biden, Donald Trump döneminde Çin merkezli şirketlere uygulanmaya başlayan yaptırımları sürdürmesi bekleniyor. Reuters haberine göre Joe Biden yeni yaptırımları da duyurabilir.

Çinli Şirketlere Yaptırım Sürebilir!

20 Ocak‘ta ABD Başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, yaklaşık 2 yıldır süren ABD-Çin ticaret savaşını sürdürebilir. Donald Trump döneminde başlayan ticaret savaşları Çinli teknoloji şirketlerine yaptırımları içeriyordu. Başta Huawei ve DJI olmak üzere sert yaptırımlara maruz kalan şirketlere son olarak Xiaomi eklenmişti. Trump yönetimi Xiaomi şirketine ”Komünist Çin askeri şirketi” ithamında bulunmuştu.

Çinli şirketlere yaptırım sürebilir!

Joe Biden ile birlikte birçok uzmana göre bu yaptırımlar giderek azaltılarak ortadan kaldırılacak. Ancak Reuters‘in haberine göre Joe Biden yaptırımları azaltmak yerine yeni yaptırımları duyurabilir.

Joe Biden yönetiminin özellikle Çin’in askeri gücünü arttıran hassas teknolojilerin ihracatını engelleyeceği iddia edildi.

ABD Xiaomi’ye Ambargo Uygulayacak!

Başta Xiaomi olmak üzere toplamda 9 Çinli şirket kara listeye alındı. Bu hamleyle birlikte bu şirketlerin menkul kıymet ve hisseleri almaları yasaklandı. Bu karar ile birlikte bu şirketlere yatırım yapan kişilerin 11 Kasım 2021 tarihine kadar sahip oldukları varlıkları elden çıkarmaları gerekecek.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir