AB Merkez Bankası Başkanı: Bitcoin para değil

 AB Merkez Bankası Başkanı: Bitcoin para değil

Avrupa Birliği Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde yaptığı açıklamada Bitcoin ve kripto paraların para olmadıklarını belirtti ve düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

”Bitcoin para değil”

Kripto paralara pek sıcak bakmayan Christine Lagarde, kripto paraların spekülatif varlıklar olduklarını ve düzenlenmeleri gerektiğini açıkladı. Kripto paraların paraya benzediğini fakat para olmadığını ifade eden Lagarde, bu benzerlik sebebiyle tıpkı diğer para birimleri gibi kurallara tabii olmaları gerektiğini belirtti ve açıklamalarına şöyle devam etti:

”Özel sektör para ile ilgili bir faaliyet yürütüyorsa diğer para birimleri gibi tamamen aynı kurallara ve aynı denetim mekanizmalarına tabi olması zorunluluğu var.”

Aslında kripto paralara negatif bakmadığını belirten Lagarde, yatırımcıların olumsuz etkilenmemesi için gereken düzenlemelerin olması gerektiğini ifade etti.

Dijital Euro kararı
Dijital Euro

Dijital Euro Sesleri

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Dijital Euro ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

 ”Hala değerlendirme sürecindeyiz, fakat tüketicilerin ve Avrupalıların tercihlerini gerçekten ifade edebilmesi ve Dijital Euro kullanmaktan memnun olup olmayacaklarını söylemeleri için halk müzakeresi başlattık. Avrupalılar harcama, birikim ve yatırım için dijital yollara giderek daha fazla yönelirken, gerektiğinde bir Dijital Euro oluşturmaya hazır olmalıyız.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir