AB Google’a dev ceza kesti!

AB Google

AB Google’a dev ceza kesti!

ABONE OL 

Google dünya devi olması sebebiyle tüm gözleri üzerine çekiyor. Devletler ve uluslararası birlikler tarafından dikkatle takip edilen Google’a Avrupa Birliği‘nden antitröst cezası kesildi.

AB Google’a Cezayı Onadı!

Devletler vatandaşlarını korumak adına koydukları yasalara şirketlerin kusursuz bir şekilde uyum sağlamasını ister. Avrupa Birliği de antitröst konusunda oldukça hassas davranıyor. Google şirketini 2017 yılından itibaren yakından takip eden Avrupa Birliği’nden bir karar açıklaması yapıldı.

Bu yapılan açıklamada Google’a Google Alışveriş hizmetini daha ön plana çıkarmak için rakiplerin arama sonuçlarına müdahale etmesi sebebiyle 2.79 milyar dolar ceza kesildiği ve bu cezanın onandığı belirtildi. Google, kararı temyize götürebilecek.

AB Google’a dev ceza kesti!

Güney Kore Google’a Ceza Kesmişti

Güney Kore yaklaşık 5 yıldır Google’ın Android için Güney Kore pazarındaki konumunu kötü kullandığı gerekçesiyle inceleme yapıyordu. Google’ın Android konusunda pazar hakimi olmasını kötüye kullandığı ve rekabeti olumsuz etkileyecek şekilde davrandığı gerekçesiyle 177 milyon dolar para cezası kesildiği ifade edilmişti.

Google Apple’a Ödemelerini Artırıyor

iPhone modellerinde yer alan Safari isimli tarayıcıda Google yerleşik arama motoru olarak yer alıyor. Bu sebepten dolayı Google her yıl Apple’a ciddi miktarlarda ödeme yapıyor. Geçtiğimiz yıl Google Apple’a 10 milyar dolar ödeme yapmıştı. Bu yıl için ise 15 milyar dolar ödeme yapılması bekleniyor.

Bernstein analistleri tarafından yayınlanan raporda bu yıl için 15 milyar dolar ödeme, 2022 yılında ise 18 ile 20 milyar dolar arasında bir ödeme yapılması öngörülüyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir