5G Nedir? Avantajları nelerdir? Ne zaman gelecek?

 5G Nedir? Avantajları nelerdir? Ne zaman gelecek?

5g Nedir?

Hayatımızın çok büyük bir kısmı teknoloji olmuşken ihtiyaçlarımız buna göre şekillenmeye başladı. Artık hız hayatımız için o kadar önemli bir hal aldı ki 2 saniye gecikmeye dahi tahammülümüz kalmadı.

Peki insanlar teknolojiden en çok ne bekliyor? Hız.

Şimdi sosyal medyayı düşünün, mesela Instagram. Bir Instagram postu 1 saniye bile geç açılsa kızıyoruz, daha hızlı yüklenmesini hatta bu yüklenmeyi biz daha o posta gelmeden yapmasını istiyoruz.

İşte 5G teknolojisi tam bu noktada yardımınıza koşuyor. Ultra yüksek hızlı ağ bağlantılarıyla, düşük gecikmeli internet hizmetiyle teknolojinin bize sunduğu imkanlardan fazlasıyla yararlanabileceğiz.

Aslında 4G, 5G vizyonunun temelini oluşturuyor. LTE, 5G’deki çalışmalara paralel olarak gelişmeye devam ediyor. Yani LTE zaten 5G’nin temelini oluşturan teknolojilerin çoğuna öncülük ediyor.

4G ve 4.5G’den daha mı hızlı?

4G LTE saniyede 1 gigabit veri aktarabiliyor, yani kısa bir HD film indirmeniz, kusursuz koşullarda yaklaşık 1 saat sürebiliyor. Ama 4G’nin maksimum hızına çoğu zaman ulaşamıyoruz.

5G, indirme hızını saniyede 10 gigabite çıkarıyor. Tabii ki bu hız olumsuz faktörlerden etkilenecek ve muhtemelen bu teorik hıza her zaman ulaşamayacak ama 4G’den çok daha hızlı olacağı kesin.

Sürücüsü olmayan araçlar?

5G’nin önemini göstereceği bir diğer alan ise sürücüsü olmayan araçlar ile akıllı ulaşım olanakları. Ayrıca oyun sektörü de büyük bir istekle 5G teknolojisini bekliyor. 4G teknolojisinde sağlıklı veri aktarımı yapmak biraz sıkıntılıydı. Bu sebepten dolayı 5G ile oyun sektörü ve oyun sevenler için de yepyeni bir dönem başlangıcı olacak.

Nasıl Çalışıyor?

5G, 4G’ye göre daha yüksek frekanslar kullanıyor. Bunun nedeni ise hızla direk bağlantılı. 4G teknolojisi 20MHz’e kadar olan bantları kapsarken 5G, 6GHz’e kadar olan frekans bantlarını kullanabiliyor. Bu kadar yüksek frekans kullanılmasının sebebi ise çoğuklukla boş olmaları ve verileri çok daha hızlı taşıyabilmeleri.

Buradaki sorun ise yüksek frekanslı sinyallerin düşük frekanslar kadar uzağa ulaşamamaları. Bu nedenle 5G’nin sunulduğu yerlerde çoklu giriş ve çıkış antenlerinin (MIMO) kullanılması bekleniyor.

5G Türkiye’ye ne zaman geliyor?

5G dünyanın bazı bölgelerinde test edilmeye çoktan başlamış durumda. Ancak uzmanlara göre dünya genelinde 5G, 2020 yılının sonlarından önce yaygınlaşmayacak.

Gerçekten yüksek internet hızı bekliyorsanız, ilk araştırmalara göre en az 1 yıl daha beklemenize fazlasıyla değecek.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir