5G işlemcilerin maliyeti düşüyor!

5G işlemciler

5G işlemcilerin maliyeti düşüyor!

ABONE OL 

Akıllı telefonlarda yer alan ve giderek yaygınlaşacak 5G teknolojisiyle ilgili sevindiren bir haber geldi. Akıllı telefon üreten şirketlerin neredeyse hepsi artık 5G işlemciler kullanarak bu teknolojiyi kullanıcılarına sunuyor. Şimdilerse ise 5G işlemcilerin fiyatının düştüğü açıklandı.

5G İşlemciler Ucuzlayacak!

Dünya üzerinde 1 milyara yaklaşan 5G teknolojisinin kullanımını artmasını sağlayacak gelişmeler yaşanmaya başladı. Yarı iletken çip üreticilerinden MediaTek, Unisoc ve Qualcomm şirketleri 4G destekli işlemcilerin üretimini azaltarak bitirmeye başlıyor. 5G destekli çiplerin üretiminde yaşanacak olan artışla birlikte maliyetlerin düşüşe geçecek.

4G’ye olan talep azaldığı için daha az kapasitesiyle üretim yapmak şirketlerin maliyetini ciddi bir şekilde yükselteceği için üretimlerin zamanla bitirilmesi bekleniyor. Zaten bu da 5G çip üretiminin artması anlamına geliyor.

5G pazar liderleri
5G destekli telefon sayısı artıyor

5G Destekli Telefonlar Büyük İlgi Görüyor

Neredeyse her hafta duyurulan yeni akıllı telefonlar ile karşılaşıyoruz. Bu akıllı telefonların en büyük özelliği ise 5G destekli olmaları. Çin’de yapılan bir araştırma üretilen akıllı telefonların yüzde 74.3’ünün 5G destekli olduğunu açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Akıllı telefon üretiminden son yıllarda büyük çıkış yapan Çin merkezli teknoloji şirketleri önce Apple‘ı ardından da Samsung‘u geride bırakmayı başardı. Araştırmanın detaylarında 2021 yılının ocak ve temmuz ayları arasındaki dönemde Çin’de 203 milyon akıllı telefon satıldığını gösteriyor. Bu akıllı telefonların 151 milyonu yani yüzde 74.3‘ü 5G desteğini barındırıyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir