10 Gbps hıza sahip XGS-PON test edildi! Türk Telekom’dan dev hizmet

 10 Gbps hıza sahip XGS-PON test edildi! Türk Telekom’dan dev hizmet

Türk Telekom, yeni simetrik internet adını verdiği 10 Gbps hıza sahip ve 10 GB’lık bir veriyi 8 saniyede indirmemizi sağlayacak olan XGS-PON teknolojisini test ettiğini açıkladı.

Open Networking Foundation ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde Ankara’da Türk Telekom İnovasyon Merkezi’nde oluşturulan açık kaynak kodlu bir platform üzerinde XGS-PON teknolojisi test edildi ve Türk Telekom 10 Gbps hıza ulaşmayı başardı.

Yeni nesil teknoloji, simetrik bağlantı desteğiyle 10 gigabit indirme ve yükleme hızı sağlıyor ve 10 GB büyüklüğünde bir film kütüphanesini 8 saniyede indirmeye, 75 GB’lık veriyi 1 dakikada indirmeye ve yüklemeye olanak tanıyor.

XGS-PON

10 Gbps Hıza Sahip XGS-PON Test Edildi! Türk Telekom’dan Dev Hizmet

Yeni nesil XGS-PON teknolojisini, açık kaynak kodlu erişim platformumuz üzerinde test ettik. Bugüne kadar dünyada sayılı operatörün gerçekleştirebildiği bu denemeyi, bir ilke imza atarak ülkemizde ilk kez hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Açık ve standart arayüzlerden oluşan yazılım tabanlı erişim platformları sayesinde geleneksel üreticilerin yanında küçük ama inovatif üreticilerin de ekosisteme dahil olmasını sağlıyoruz.

Bu tedarikçiler arasına yerli üreticilerin de girebilmesi ve hatta geliştirecekleri ürünleri yurt dışına ihraç edebilmesi için bu çalışmayı, çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Açık kaynak kodlu teknolojileri çalışmalarımıza dahil ederek, yerli üretim fırsatlarını zenginleştirip hızlandırmanın yanı sıra, yurt dışına da ihraç edebilme fırsatı sağlıyoruz.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir